Prokurorėt nė Los Angelesit pritet tė shqyrtojnė ngritjen e akuzave kriminale kundėr mjekut personal tė legjendės sė ndjerė tė muzikės pop Michael Jackson, pas njoftimit tė mjekut ligjor se vdekja e tij ishte vrasje e shkaktuar nga barnat.
Nė deklaratėn e mjekut ligjor tė Qarkut tė L.A., thueht se anestetiku Propofol dhe sedativi Lorazepam, janė “barnat kryesore pėrgjegjėse” pėr vdekjen e papritur tė Mbretit tė muzikės pop, i cili ndėrroi jetė mė 25 qershor tė kėtij viti.

Po ashtu, nė deklaratė thuhet se barnat tjera tė zbuluara nė organizmin e kėnėgtarit tė ndjerė ishin sedativėt Midazolam dhe Diazepam, Lidokain pėr ndaljen e dhimbjeve dhe stimuluesi Ephedrine.

Conrad Murrey, mjeku i Jackson, ėshtė marrė nė pyetje nga autoritetet, ndėrsa shtėpia dhe biznesi i tij janė bastisur, por ai ka mohuar tė jetė fajtor pėr vdekjen e ikonės sė muzikės pop.