Muaji shtator do tė jetė nisja e njė periudhe problematike sa i takon shtimit tė rasteve tė tė prekurve nga infeksionet respiratore. Ndėrkohė qė specialistėt e Institutit tė Shėndetit Publik nė Shqipėri kanė bėrė parashikimin se do tė ketė shtim tė rasteve tė tė prekurve edhe nga gripi i derrit AH1N1.
Sipas tė dhėnave tė grumbulluara, mendohet se me stinėn e vjeshtės, hapjen e shkollave, frekuentimin mė tė shpeshtė tė vendeve me shume njerėz, ardhja dhe ikja e emigrantėve, tė cilėt u kthyen edhe nga vendet e prekura prej gripit tė derrave, do tė shtohet edhe numri i rasteve tė evidentuara nga viruset nė qarkullim.

Sipas pėrllogaritjeve dhe parashikimeve tė kryera, mendohet se do tė ketė ēdo jave rreth 15 persona tė prekur nga gripi. Nga kėta, 10 do tė jenė bartės tė viruseve tė formave tė lehta, ndėrkohė qė 5 tė tjerė do tė preken nga format e renda tė gripit.