Zjarret e shkaktuara nga temperatura rekord, po kėrcėnojnė tashmė mė shumė se 12,000 ndėrtesa, thonė zyrtarėt.
Guvernatori i Kalifornisė, Arnold Schwarzenegger, tha se zjarri i fuqishėm nė njė nga kodrat e Los Anxhelosit tashmė ka dalė jashtė kontrollit dhe se po kėrcėnon me mijėra shtėpi - disa prej tyre me njė vlerė prej miliona dollarėsh.

Ai i tha nė njė konferencė pėr shtyp se zjarri - qė shpėrtheu javėn qė shkoi - ishte shumė i fuqishėm dhe i rrezikshėm.

Zjarri i fuqishėm qė vetėm 5% e tė cilit ėshtė nėn kontroll, ka djegur mė shumė se 55 milje katrorė nė pyllin kombėtar tė Los Angeles.

Nė disa lagje janė dhėnė urdhėra tė detyrueshėm evakuimi, nė njė kohė kur guverantori i Kalifornisė, Arnold Schwarzenegger, duke i kėrkuar njerėzve qė tė respektojnė paralajmerimet.

Tani rrezikohet njė observator solar si edhe kullat e transmetimit televiziv. Ato janė tė vendosura nė Mount Wilson, nė afėrsi tė qytetit tė Pasadenas. Flakėt janė duke iu afruar zonės shumė shpejt.

Nė Kaliforni, ka tė paktėn edhe 7 zjarre tė tjera nė djegie e sipėr. Parashikimi i motit pėr ditėt e ardhshme ėshtė se i nxehti do tė ulet gjatė ditėve nė vazhdim.