Nota pėrfundimtare e zgjedhjeve tė qershorit nė Shqipėri, e vendosur nga vėzhguesit ndėrkombėtarė tė OSBE/ODIHR do tė bėhet publike kėtė fundjavė. Sipas burimeve nga kjo organizatė, e premtja ėshtė data mė e mundshme qė misioni i kryesuar nga Audrey Glover, nė bashkėpunim me Asamblenė Parlamentare tė OSBE, tė nxjerrė raportin e fundit me konkluzionet pėr 28 qershorin.
Ndonėse ishte deklaruar fillimisht se raporti pėrfundimtar do tė dilte 28 ditė pas shpalljes sė rezultatit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pra nė datė 29 gusht, arsyeja e vonesės kanė qenė pushimet verore nė administratėn e selisė qendrore tė ODIHR nė Varshavė, ndonėse zyra e Glover mėsohet tė ketė dorėzuar raportin qė prej disa kohėsh.

Pas aprovimit nga drejtuesit nė Poloni, vlerėsimi pėr zgjedhjet e 2009, nė Shqipėri do tė zbardhet kėtė fundjavė nga ambasadorja Glover dhe zėvendėskryetari i Asamblesė Parlamentare tė OSBE-sė, Ėolfgang Grossruck.

Vėzhguesit afatgjatė dhe afatshkurtėr tė ODIHR monitoruan gjithė sagėn zgjedhore, qė nga hapja e fushatės deri nė shpalljen e mandateve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas pėrfundimit tė apelimeve nė Kolegjin Zgjedhor.

Pas bėrjes publike tė notės pėr 28 qershorin tri organizata ndėrkombėtare ku aderon Shqipėria do tė vlerėsojnė standardet e procesit si dhe fatin e integrimit tė vendit. OSBE, Kėshilli i Europės dhe Asambleja Parlamentare e NATO-s. Njė Raporti i dytė po pėrgatitet gjithashtu nga Kėshilli i Evropės dhe do tė bėhet publik mė 28 shtator. Ndėrsa nė muajin nėntor del rapori i 3, nė sesionin e vjeshtės sė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s.