Nė Greqi ka pasur dy sulme me autobomba, njėri nė kryeqytetin e vendit Athinė dhe tjetri nė qytetin verior tė Selanikut.
Bomba nė Athinė shpėrtheu para ndėrtesės sė bursės, duke thyer dritaret dhe vėnė zjarrin automjeteve tė parkuara aty pranė. Njė grua ka marrė lėndime tė lehta.

Bomba nė Selanik shkaktoi dėme tė vogla materiale nė ndėrtesėn e Ministrisė sė Maqedonisė dhe Trakės.

Askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmet, ndonėse njoftohet pėr njė telefonatė paralajmėruese nė njė nga gazetat e mėdha tė vendit, para shpėrthimit nė ndėrtesėn e bursės.

Korrespondenti i BBC-sė nė Athinė, thotė se mediat vendase sjellin nė kujtesė se grupi ekstremist grek, Beteja Revolucionare, ka kėrcėnuar pėr sulme mbi objektiva tė natyrės ekonomike.