Shėnohet viktima e parė shqiptare nga gripi i derrit. Ai ėshtė 25 vjeēari Jani Metushi i cili prej vitesh jetonte me dokumente tė rregullta nė shtetin helen.
Emigranti shqiptar kurohej nė gjendje tė rėndė qė prej datės 19 gusht nė spitalin Evangjelizmo tė Athinės. Ai ishte infektuar nga gripi i derrit gjatė pushimeve nė ishullin Paros tė Greqisė.

Pas kėsaj, i riu ka shfaqur shenja si vėshtirėsi nė frymėmarrje dhe ėshtė konstatuar se ky virus i ka shkaktuar pneumoni tė rėndė nė mushkėri.

Gjendja e Jani Metushit ėshtė rėnduar edhe me pasi prej kohėsh vuante nga probleme kardiake madje kishte vendosur edhe aparat pėr aritminė nė zemėr.

Prekja nga gripi i derrit i shkaktoi 25 vjeēarit komplikacione, midis tyre nė orėt e fundit edhe mosfunksionim e shumė organeve me pasojė vdekjen e tij. Numri i pėrgjithshėm i tė prekurve nga virusi A/H1N1 nė Greqi ka arritur nė gati 2000 persona.