Kafeja e shėndetshme derisa nuk e teprojmė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Kafeja e shėndetshme derisa nuk e teprojmė

  Receta Gatimi  Kafeja paraqet pijen aktive mė tė konsumuar nė botė dhe pihet nė mėnyrė rutine thuajse nė tė gjithė botėn.
  Megjithatė duhet ditur se kafeja pėrmban qindra substanca tė ndryshme, duke pėrmendur antioksiduesit, karbohidratet, lipoidet, vitaminat, mineralet, alkaloidėt etj.

  Mirėpo, ndikimi i kafesė nė sistemin kardiovaskular mė sė shumti i pėrshkruhet substancės aktive- kafeinės.

  Nė njė studim tė ri, shkencėtarėt kanė vėrtetuar se konsumimi i madh i kafesė, dhe parimisht kafeinės, shton rrezikun pėr aritmi ventrikulare.

  Konsumimi i lartė i kafesė konsiderohet pirja e tre e mė shumė filxhanėve nė ditė.

  Duke qenė se studime tė shumta kanė vėrtetuar efekt pozitiv tė kafeinės, nė radhė tė parė ndaj stresit oksidues, autorėt e studimit tė ri rekomandojnė qė konsumimi i kafesė tė mbahet nė vlera mesatare, ashtu qė tė kihet dobi.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Un jam mire, 1 ne jave dhe e pije

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kafeja dhe ju
  Nga kuklla nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 24-09-2013, 02:05 PM
 2. A e teprojme duke qendruar ne internet
  Nga lovee nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-03-2011, 12:06 AM
 3. Google Translate pėrkthen derisa shkruani
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-11-2009, 07:35 PM
 4. Kafeja me e mire se terapisti
  Nga kristimcs nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-06-2009, 02:12 PM
 5. "Vritini dhe varini, derisa te mos mbetet asnje shqipta
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-02-2008, 11:24 PM