Rritet numri i viktimave nė Liqenin e Ohrit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Rritet numri i viktimave nė Liqenin e Ohrit

  Receta Gatimi

  Mė shumė se dhjetė persona janė mbytur tė shtunėn kur anija turistike "Ilinden" u fundos nė rreth 200 deri 300 metra nga bregu i ujėrave tė Liqenit tė Ohrit, nė afėrsi tė autokampit "Eleshec", njofton agjencia MIA. Druhet se numri i viktimave mund tė jetė mė i madh.
  Anija, sipas informacioneve jozyrtare ka transportuar njė grup prej pesėdhjetė turistėsh nga Bullgaria. Pėr momentin po vazhdon aksioni pėr nxjerrjen e trupave tė viktimave. Janė angazhuar ekipe tė policisė sė liqenit me barka, ekipe tė zhytėsve specialė dhe tė gjitha automjetet e ambulancave, me tė cilat disponon shėrbimi pėr ndihmė urgjente nė Ohėr.

  Arsyeja pėr aksidentin ende nuk ėshtė bėrė e ditur, ndėrsa vendi ėshtė i siguruar nga policia, e cila nuk lejon qasje. Nė vendin e aksidentit pritet tė mbėrrijė ministri i Mbrojtjes, Zoran Konjanovski.

  Jozyrtarisht, tė parėt nė ndihmė tė udhėtarėve nė anijen e fundosur kanė ardhur persona nga autokampi me barkė, tė cilėt kanė arritur tė shpėtojnė njė pjesė tė madhe tė tyre.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Mbi 20 tė vdekur nė Ohėr, Janakievski jep dorėheqje
  Mbi 20 vetė kanė vdekur pasi njė anije ėshtė fundosur nė Liqenin e Ohrit nė Maqedoni. Ekipet e polumbarėve po vazhdojnė operacionin e shpėtimit dhe tė nxjerrjes sė viktimave, ndėrkaq Qeveria e Maqedonisė dhe presidenti Gjorgje Ivanov kanė shprehur keqardhje pėr kėtė tragjedi tė rėndė.
  Ndėrkohė, pėr shkak tė tragjedisė, mediet nė Maqedoni kanė raportuar se ministri i Transportit Mile Janakievski ka dhėnė dorėheqje pėr arsye morale.

  Anija “Ilinden” u fundos 200 metra larg bregut nė liqen, nė pjesėn maqedonase, ndėrsa raportohet se nė momentin e fundosjes nė tė kanė qenė mbi 50 tursitė bullgarė.

  Njoftimet nga vendngjarja thonė se ka pasur njė shpėrthim tė madh dhe anija u mbyt me shpejtėsi.

  Ndėrkohe dita e nesėrme ėshtė shpallur ditė zie nė Bullgari dhe Maqedoni. Kryeministri bullgar Borisov ka pasur njė bisedė telefonike me homologun e tij maqedonas, Gruevski ku ėshtė informuar pėr ngjarjen, ndėrkohė qė ka nisur drejt Maqedonisė dhe helikopterė pėr tė transportuar tė mbijetuarit.

  Agjencia bullgare Sofia News Agency citon ministrin e Brendshėm bullgar, Cvetanov i cili bėn tė ditur se janė identifikuar 6 nga viktimat e tragjedisė sė Ohrit. Agjencia thotė se anija "Ilinden" kishte kapacitet transporti pėr 43 persona, ndėrkohė qė nė anije sipas kėsaj agjencie, ishin 53 sish.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  ca bohet ketej re

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Ngushellime familjeve, tani po e shikoj si lajm!

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Pritet nxjerrja e anijes Ilinden
  Autoritetet nė Maqedoni pritet tė fillojnė tė mėrkurėn operacionin pėr tė nxjerrė nga ujėrat e liqenit tė Ohrit, anijen "Ilinden", nga fundosja e tė cilės humbėn jetėn 15 turistė bullgarė.
  Ekspertė nga Bullgaria, Kroacia dhe Maqedonia, prej disa ditėsh po bėjnė pėrpjekje pėr tė nxjerrė nė sipėrfaqe anijen e fundosur.

  Zyrtarėt mė tė lartė bullgarė vazhdojnė tė mbajnė pėrgjegjės autoritetet nė Shkup pėr tragjedinė. Ndėrkohė qė pala maqedonase thotė se do tė bėjė ē'ėshtė e mundur qė situata tė sqarohet.

  Veē deklaratave tė ashpra nga ana bullgare, qė mund tė prekin marrėdhėniet dypalėshe, debate ka edhe brenda vendit.

  Shkaqet pėr fundosjen e anijes ende nuk janė sqaruar, por mendohet se ato janė njė kombinim i problemeve teknike dhe mbingarkesa.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Rritet numri i softuerėve dashakeq
  Nga Kliton nė forum Siguria Informatike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-07-2010, 06:56 PM
 2. Rritet numri i viktimave tė tėrmetit
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 07:48 PM
 3. Madonna pėrgjegjėse pėr tragjedinė e Ohrit?
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2009, 07:00 PM
 4. Nė Gjermani rritet sėrish numri i azilkėrkuesve
  Nga Enkelejda_24 nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-08-2009, 12:02 PM
 5. Varfėria, rritet numri i femrave qė prostituojnė
  Nga EMAUS nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-03-2009, 12:43 PM