Sipas tė dhėnave nga Kombet e Bashkuara, nė shumė vende afrikano-perėndimore, rreth 350.000 vetė janė tė prekur nga pėrmbytjet e rėnda.
Veēanėrisht kritike ėshtė situata nė Burkina Faso ku rreth 110.000 vetė janė detyruar tė largohen nga shtėpitė e tyre. Dy tė tretat e spitalit mė tė madh tė vendit janė pėrmbytur, thuhet mė tej.

Nė Burkina Faso, reshjet e forta tė shiut, kanė shkaktuar edhe vdekjen e shtatė personave, nė Gana tė mė shumė se 25 vetėve. Tė prekur nga pėrmbytjet janė edhe Guinea, Nigeri dhe Senegali.