Tani kanė dalė hollėsi dramatike tė tragjedisė nga fundosja e anijes Ilinden nė Ohėr Ku gjetėn vdekjen 15 turistė bullgarė.
Tė mbijetuarit po flasin pėr median bullgare dhe tregojnė si mundoheshin tė kapeshin pas ēdo gjėje qė u dilte pėrpara, ndėrsa nuk kishte veshje shpėtuese nė anije.

Ministri bullgar i transportit, Alexander Tsvetkov i tha televizionit bullgar se kėputja e kabllos sė timonit qė lidhet me elikėn konsiderohet si shkaku mė i mundshėm i aksidentit.

Njė tjetėr shkak mund tė jetė tejmbushja. Nė anijen me kapacitet 43 vetė, kishte 56 pasagjerė.

Policia maqedonase mban tė arrestuar kapitenin e anijes, ndėrsa po vazhdon hetimet.