Mjekėve australianė tė cilėt qėndrojnė kujdestarė pėr 72 orė pandėrprerė, iu ėshtė rekomanduar qė tė pinė nga gjashtė filxhanė kafe nė ditė pėr tė qėndruar tė zgjuar.
Kjo ka ndodhur pėr faktin se mjekėt nė shtetin Queensland e kanė tė vėshtirė qė tė mbajnė kujdestari treditore, ndėrkohė qė numri i rasteve tė vdekjes sė pacientėve ėshtė rritur, duke llogaritur lodhjen dhe pėrqendrimin e zvogėluar tek ata.

Pėr kėtė arsye, ekspertėt australianė, mjekėve tė tyre dhe njerėzve tė tjerė tė cilėt punojnė natėn ose me orar tė zgjatur, u rekomandojnė tė konsumojnė nga 400 miligramė kafe nė ditė (ose gjashtė filxhanė), ashtu qė tė qėndrojnė tė zgjuar dhe ta shfaqin efektin e plotė nė punė.