Tė punėsuarit e frustruar tė njė kompanie tė Afrikės sė Jugut kanė dashur tė sqarojnė sa e dobėt ėshtė lidhja e internetit tė cilėn ua siguron ofruesi mė i madh i shėrbimeve tė internetit nė vend, dhe kjo u ka shkuar pėr dore.
Ofruesi mė i madh i shėrbimeve tė internetit nė Republikėn e Afrikės sė Jugut Telkom ėshtė gjetur nė njė situatė tė pakalueshme pasi qė ėshtė dėshmuar se mė lehtė ėshtė tė dėrgohen tė dhėnat me pėllumb i cili bart letra sesa tė pėrdoret lidhja e tyre e internetit.

Shpejtėsia e internetit nė shtetin mė tė pasur afrikan ėshtė shumė e dobėt pėr shkak tė gjerėsisė sė vogėl tė shiritit tė frekuencave.

Gazeta lokale SAPA raporton se pėllumbit 11 muaj tė vjetėr me emrin Winston i janė dashur njė orė e tetė minuta tė kalojė largėsinė prej 80 kilometrash nga zyra e kompanisė Unlimited IT nė afėrsi tė Pietermaritzburgut deri tek qyteti bregdetar Durban, dhe tė dėrgojė kartelėn mė tė dhėna e cila ka qenė e shtrėnguar pėr kėmbėn e tij.

Bartja e tė dhėnave nėpėrmes internetit ka zgjatur dyfish mė shumė, dy orė, gjashtė minuta e 57 sekonda.

Kompania Unlimited IT ka vendosur qė tė bėj kėtė eksperiment pasi qė tė punuar e saj janė frustruar me “shpejtėsinė” e bartjes sė tė dhėnave.