Ish presidenti amerikane George W. Bush ka fituar nė anketėn nė tė cilėn ėshtė shpallur kampion i shprehjeve konfuze nė gjuhėn angleze.
Bush, i cili “ėshtė bėrė i famshėm” pėr deklaratat e tija tė pakontrolluara, ka fituar mė sė shumti vota nga 4.000 pjesėmarrėsit e anketės sė internetit “Fushata pėr gjuhė angleze tė qartė".

Titullin ia ka sjellė mendimi i tij i paharruar nė Washington gjatė vitit 2004, e cila thotė se: "Armiqtė tonė zbulojnė, kanė shumė resurse. Sikur edhe ne. Asnjėherė nuk ndalojnė sė shpikuri mjete tė reja pėr t’i bėrė dėm vendit tonė dhe bashkėkombėsve tonė. Sikur edhe ne".

Ish aktori dhe guvernatori aktual i Kalifornisė, Arnold Schwarzenegger, ėshtė gjetur nė vendin e dytė me deklaratėn e tij tė pazakontė gjatė fushatės zgjedhorė tė vitit 2003: "Mendoj se martesa homoseksuale do tė duhej tė jetė martesė nė mes tė mashkullit dhe femrės".