Njė Amerikan vendosi tė vrapojė rreth SHBA-ve kėmbėzbathur, dhe pa ēorape. Qėllimi i tij ėshtė tė tėrheqė vėmendjen e njerėzve pėr ndihmė tė tė rinjve tė pastrehė nė Amerikė.
Tellman Knudson ėshtė njė amerikan i cili vendosi tė vrapojė rreth SHBA-ve kėmbėzbathur. Qėllimi i vrapimit tė tij ėshtė tėrheqja e vėmendjes sė njerėzve pėr ndihmė tė tė rinjve tė pastrehė nė Amerikė.

"Qėllimi im ėshtė qė t’i mbledh 100 milion dollarė pėr tė rinjtė e pastrehė. Ne po vrapojmė rreth vendit kėmbėzbathur, nė mėnyrė qė tė tėrheqim vėmendjen e njerėzve, qė ta realizojmė kėtė qėllim, ka thėnė ai.

Nudson thotė se ēdo vit, rreth dy milion tė rinj tė moshės nė mes 12 e 24 vjeēar, mbesin pa kulm mbi kokė.

Ai shton se nga tė gjithė njerėzit tė cilėt kanė vrapuar nėpėr vend me qėllime bamirėsie, ai ėshtė i pari qė vrapon kėmbėzbathur.

"Unė emocionohem kur bėj gjėra qė nuk i ka bėrė askush mė parė. Thjeshtė, mė pėlqejnė sfidat e mira. Me kėto ide zgjohem nė mėngjes. Unė vendosa tė vrapoj kėmbėzbathur sepse asnjė mė parė nuk ka vepruar kėshtu, dhe doja qė tė shihja se ēka mund tė ndihmojnė njerėzit pėr kėtė, ka thėnė ai.