Nė seancėn e djeshme gjyqėsore tė procesit gjyqėsor tė ndarjes sė ēiftit Pirro Ēako dhe Inva Mula, avokatėt e kėtyre tė fundit i kanė kėrkuar Gjykatės sė Shkallės sė Parė nė kryeqytet, konkretisht gjyqtares Elona Gjoka, qė t'u japė njė muaj kohė pėr tė zgjidhur mes tyre se kush do tė marrė pėrsipėr kujdestarinė e djalit.
Ka qenė avokatja e kėngėtarit Ēako qė i ka propozuar avokates sė sopranos Mula, qė klientėt e tyre tė zgjidhin mes vete se kush do tė ushtrojė pėrgjegjėsinė prindėrore ndaj djalit tė tyre.

"Me propozim tė avokates sė Pirro Ēakos, u kėrkua tė shtyhet seanca gjyqėsore pėr njė afat njėmujor, pėr t'i lėnė kohė ēiftit mes vete tė zgjidhin se kush do tė mbajė djalin dhe pėrgjegjėsinė prindėror qė do tė kenė karshi fėmijės. Kjo kėrkesė u pranua nga gjykata, e cila caktoi datėn 5 tetor, ora 10:00 pėr vazhdimin e seancės gjyqėsore, ku do tė shprehen pėr kujdestarinė e djalit tė tyre," - thanė burimet nga gjykata.

Pas kėtij propozimi, avokati i sopranos Mula kėrkoi kohė tė fliste me klientin e tij, ku dhe do tė japė mendimin pėr kujdestarinė e djalit, qė mendohet se sopranoja nuk dėshiron qė djali i tyre tė mbetet me babanė Pirro Ēako.

Pritet qė nė ditėt nė vazhdim tė bėhet njė konsultė mes avokatėve tė ēiftit pėr tė vendosur se kush do tė mbajė djalin dhe pėrgjegjėsitė prindėrore qė i takojnė secilit deri nė moshėn 18-vjeēare. Nė seancėn e radhės, pritet qė tė parashtrohet edhe vendimi i marrė i ēiftit, se kush do tė kujdeset deri nė moshėn 18-vjeēare pėr djalin e tyre.

Pranė Gjykatės sė Shkallės sė Parė, qė nga fundi i muajt prill po shqyrtohet kėrkesėpadia e bėrė nga sopranoja Inva Mula pėr ndarjen me bashkėshortin e saj Pirro Ēako. Deri pasditen e djeshme, janė shqyrtuar tetė seanca gjyqėsore, por pa arritur njė pėrfundim pėr ndarjen mes tyre dhe pasurisė sė ngritur gjatė martesės disavjeēare.

Kėrkesėpadinė, sopranoja Mula e ka argumentuar me faktin se ata jetonin larg njėri-tjetrit dhe se "marrėdhėnia e tyre nuk kishte mė kuptim". Ndėrkohė, nė media tė ndryshme janė botuar rrethana tė njė lidhjeje tė sopranos shqiptare me famė botėrore, me biznesmenin kosovarė, Et'hem Ramadani.