Zėvendėsministri i Brendshėm i Shqipėrisė, Ferdinand Poni tha gjatė njė komunikimi pėr shtyp se, nė konferencėn e ministrave tė brendshėm tė Ballkanit jugor, Shqipėria ėshtė vlerėsuar pėr ecurinė e pajisjes sė shtetasve me pasaporta biometrike.
Sipas tij deri tani janė pajisur me kėtė dokument 150 mijė persona. “Janė shpėrndarė 150 mijė pasaporta biometrike dhe janė bėrė 20 mijė aplikime tė tjera”, u shpreh Poni.

Numri dy i Ministrisė sė Brendshme tha se nė konferencė ėshtė dhėnė mbėshtetje pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe terrorizmit.