Receta Gatimi

Shqipėri: Gripi i derrave, shkon nė 31 numri i tė prekurve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Shqipėri: Gripi i derrave, shkon nė 31 numri i tė prekurve
  Njė Shqipėri konfirmohen 31 raste tė prekurish nga gripi i derrave. Mė i fundit ishte njė i ri nga Kamza i cili ka qenė i shtruar nė spitalin Infektiv tė QSUT-sė, por tashmė shėndeti i tij ėshtė pėrmirėsuar.
  Drejtori i ISHP-sė, Alban Ylli tha tė premten se listės sė tė prekurve i shtohet njė rast i ri. Konfirmimi u bė pas mbėrritjes sė rezultateve nga laboratori i Rumanisė.

  Ky rast konfirmoi dyshimet e mjekėve qė me shqetėsim thonė se numri i tė prekurve nga virusi i gripit tė derrave ėshtė shumė mė i lartė se rastet e konfirmuara zyrtarisht. Pėr kėtė arsye specialistėt tėrheqin vėmendjen pėr higjienė personale.

  Sipas tyre ėshtė e vėrtetuar tashmė qė larja e duarve sa mė shpesh me ujė dhe me sapun e pakėson mundėsinė e pėrhapjes sė virusit me disa 20-30 herė.

  Lidhur me rastin mė tė fundit tė prekur nga gripi i derrave mjekėt shtojnė se ai ishte nė gjendje relativisht tė rėndė dhe pas dyshimeve u trajtua me Tamiflu.

  Dyshimet e mjekėve u vėrtetuan nga Laboratori i Bukureshtit, pėrgjigjet e tė cilit erdhėn disa ditė pasi pacienti kishte lėnė spitalin. Mjekėt thonė se gripi i derrave rrezikon tė kthehet nė pandemi me ardhjen e stinės sė vjeshtės pasi i ftohti ndikon nė pėrhapjen e tij.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2009, 07:37 PM
 2. Shqipėri, arrin nė 76 numri i tė prekurve me A/H1N1
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2009, 03:11 PM
 3. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-08-2009, 07:58 AM
 4. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-08-2009, 11:10 AM
 5. Mberrin gripi i derrave ne Shqiperi?
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-07-2009, 08:18 PM