Njė tjetėr lėkundje tėrmeti ėshtė ndjerė nė orėt e vona tė mbrėmjes sė tė shtunės, duke pasuar tėrmetin e njė jave mė parė nė Gjoricė tė Dibrės.
Sipas sizmologėve janė regjistruar dy tėrmete, me epiqendėr nė Ostren ose 600 metra larg tėrmetit tė pak ditėve mė parė nė Gjoricė.

Sipas rrjetit sizmologjik, lėkundja e parė ka qenė me magnitudė 4.3 i shkallės Rihter dhe me fuqi 4-5 ballė, kurse lėkundja e dytė ėshtė shėnuar rreth orės 20:26 minuta me mangitudė 3.1 tė shkallės Rihter.

Banorėt e zonės sė Gjorocės, Shupenzės dhe Ostrenit janė pėrfshirė nga paniku, por gjithēka duket se ėshtė qetėsuar shpejt. Pėr fat, nuk janė raportuar tė dhėna pėr dėme apo pasoja tė lėkundjes.

Sizmologėt e quajnė njė situatė tė tillė normale, dhe qetėsojnė se nuk ka vend pėr panik. Ata qė mė parė lajmėruan se do tė vijojnė lėkundjet deri sa tė shuhet krejt vatra.