Zjarret e shfaqura qė prej mbrėmjes sė tė enjtes nė rrethin e Lezhės janė vėnė nėn kontroll nga forcat e ushtrisė, policisė dhe ato tė emergjencave civile.
Prej tre ditėsh zjarret janė shfaqur nė fshatrat e Kaēinarit dhe Veles, ndėrkohė qė vetėm nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm ėshtė bėrė e mundur fikja e tyre.

Nga tė dhėnat paraprake mendohet tė jenė djegur plotėsisht 150 hektarė pyje dhe kullota, ndėrkohė qė janė djegur edhe katėr shtėpi tė pabanuara.

Drejtoria e pyjeve nė Lezhė deklaron se nuk ka asnjė rrezik tė ringjalljes sė ndonjė vatre zjarri, pėr shkak se kanė filluar shirat e fortė tė cilėt nuk lejojnė riaktivizimin e tyre.