Sipas pohimeve tė zėdhėnėsit tė automjeteve mė luksoze nė botė, Rolls-Royce ėshtė duke menduar seriozisht pėr prodhimin e versionin elektrik tė modelit tė vet - Phantom.
Tani pėr tani nuk ka asnjė informatė konkrete pėr motorizimin apo datėn eventuale tė paraqitjes nė treg, e as prej ēfarė do tė varej drita e gjelbėr pėr prodhimin e njė automjeti tė kėtillė, natyrisht veē interesimit tė blerėsve potencialė.

Ėshtė pėrmendur vetėm qė masa e baterisė nuk do tė paraqes ndonjė problem nė kėtė automjet, ndryshe shumė tė rėndė, tė cilin nė formė standarde e fut nė lėvizje motori V12.

Nė Rolls-Royce vlerėsojnė se puna pa zhurmė dhe momenti i madh i rrotullimit i cili ėshtė nė dispozicion nga rrotullimet e ulėta do tė ishin tė shkėlqyeshme pėr njė automjet luksoz siē ėshtė Phantom. Mirėpo, problem mbetet ēėshtja e autonomisė. Nė fakt, shumė ekspertė e shohin kėtu si mundėsi tė shkėlqyeshme 1.5 litėrshin me naftė dhe tre cilindra tė BMW-sė, i cili do tė shėrbente si gjenerator i energjisė elektrike, respektivisht si shtesė pasi qė bateritė tė zbrazen.