Jeni depresivė? Konsumoni ushqim mesdhetar dhe ndihmoni vetes qė tė ndjeheni mė mirė.
Qė mė herėt ėshtė vėrtetuar se ushqimi mesdhetar ėshtė i shėndetshėm, ndėrsa tani ėshtė zbuluar se ky ushqim ndikon pozitivisht nė disponim.

Nė njė studim ku janė pėrfshirė 10.000 njerėz pėr njė periudhė katėrvjeēare ėshtė treguar se njerėzit tė cilėt konsumojnė mė shumė pemė, perime dhe drithėra (pjesė e ushqimit mesdhetar, ku pėrfshihet edhe peshku, vaji i ullirit etj.), janė pėr 30% mė pak depresivė.