“Nga gjaku unė jam shqiptare, shtetase indiane, nga besimi katolike, por pėr ata qė kėrkojnė ndihmėn time unė i pėrkas botės”, ka thėnė Nėnė Tereza nė para shumė vitesh.
Televizioni prestigjioz amerikan, CNN i ka dhėnė njė hapėsire tė madhe ēėshtjes sė kthimit tė eshtrave tė Nėnė Terezės nė vendin ku ajo u lind. Sipas faqes sė CNN nė internet, Qeveria shqiptare dhe ajo indiane po pėrplasen pėr ketė ēėshtje, pasi Tirana dėshiron ta kthejė nė atdhe humanisten e madhe me rastin e 100 vjetorit tė lindjes vitin tjetėr.

I cituar nga CNN, kryeministri Berisha shprehet se qeveria ka nė plan hapjen e njė muzeu pėr nder tė Nėnė Terezės, por ai thekson se mė e rėndėsishme ėshtė qė Gonxhe Bojaxhiu tė prehet pranė eshtrave tė mamasė dhe motrės sė saj nė Tiranė.

“Atė e merrte malli pėr familjen e saj. Ajo lutej pėrditė pėr familjen dhe vendin e saj. Dy qeveritė tona duhet tė diskutojnė pėr kėtė ēėshtje nė mėnyrė qė tė gjendet njė zgjidhje”, thotė Berisha i cituar nga CNN.

Nga ana tjetėr, India, vendi ku Nėnė Tereza kaloi pjesėn mė tė madhe tė jetės, nuk pranon tė zhvarrosė eshtrat e humanitares.

“Nėnė Tereza ishte njė shtetase indiane”, ka thėnė zėdhėnėsi i ministrisė sė Jashtme, Vishnu Prakash.