Nė kryeqytetin italian Romė qindra mijėra vetė demonstruan kundėr racizmit dhe ndjekjes penale tė imigrantėve tė paligjshėm.
Demonstruesit kritikuan ashpėrsimin e ligjit pėr imigracionin nėn Kryeministrin Silvio Berlusconi.

Pėr protestat kishin bėrė thirrje kryesisht partitė dhe grupet e majta.