Zėvendėskryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Ilir Meta u nis tė martėn, pėr njė vizitė zyrtare dyditore nė Itali, me ftesė tė homologut italian, Franco Frattini.
Sipas zyrės sė shtypit pranė MPJ-sė, bisedimet mes dy ministrave tė jashtėm do tė fokusohen nė ecurinė e marrėdhėnieve dypalėshe dhe shumėpalėshe, emigracionin shqiptar nė Itali, zhvillime tė politikės rajonale, si dhe ēėshtje qė kanė tė bėjnė me agjendėn e integrimit evropian tė Shqipėrisė, veēanėrisht mbi procesin e liberalizimit tė vizave.

Meta do tė zhvillojė gjithashtu njė sėrė takimesh me personalitete tė larta tė politikės italiane, si dhe me ambasadorė tė vendeve tė akredituar nė vendin tonė, me rezidencė nė Romė.