Prodhuesi britanik i automjeteve ėshtė duke u pėrgatitur qė tė paraqes nė treg modelin mė tė shpejt ndonjėherė, si dėshmi qė situata nė Jaguar ka ndryshuar rrėnjėsisht pėr tė mirė.
Bėhet fjalė pėr trashėguesin tipik tė modelit XJ220, respektivisht njė automjet me tė vėrtetė sportiv i cili gjoja do tė duhej tė paraqitej nė njėrin prej panaireve tė mėdha tė automjeteve gjatė vitit tė ardhshėm. Sipas burimeve tė brendshme, ekspertėt e Jaguarit kanė pėrparuar shumė nė zhvillimin e tij, e nė fotografinė e paraqitur mund tė shihni fotografinė e parė tė automjetit qė do tė dizajnohet nėn udhėheqjen e Ian Callum.

Jaguari i ri do tė bazohet nė trup tė ri tė aluminit, i cili do tė zhvillohet nga pėrvojat e mėhershme me modelet XJ e XK. Alumini po ashtu do tė jetė edhe zgjedhja kryesore pėr sipėrfaqet e mbėshtjellėsit, e nė tė do tė pėrfshihet edhe njė pėrqindje e mirė e materialeve tė kompozuara

Sa i pėrket motorizimit, sigurisht ky automjet do tė futet nė lėvizje nga versioni i modifikuar i 5.0 litėrshit V8 i cili nė kėtė rast do tė mund tė zhvillonte mė shumė se 510 kuaj fuqi sa janė tani. Pritet qė shpejtėsia maksimale tė jetė mbi 260 kilometra nė orė dhe pėrshpejtimi deri nė 100 km/h pėr mė pak se katėr sekonda.

Besohet se Jaguari i ri do tė bart shenjėn XE, derisa konkurrenti kryesor i tij do tė jetė Audi R8. Pėr ēmim ėshtė tepėr herėt tė flitet.