Njė studim i ri, nė tė cilin kanė marrė pjesė 318 persona tė moshuar me moshė mesatare 73-vjeē, tregon lidhshmėrinė e vitaminės D me rrezikun shtuar pėr demencė dhe goditje nė tru.
Duke analizuar statusin e vitaminės D, ėshtė vėrejtur se te rastet kur niveli i kėsaj vitamine ishte mė i ulėt se ai optimal, prirja pėr demencė dhe goditje nė tru ishte mė e madhe.

Autorėt e studimit tė publikuar nė revistė Neurology, besojnė se vitamina D ka efekt mbrojtės nė sistemin vaskular, dhe pėr kėtė arsye ata u rekomandojnė tė moshuarve qė tė marrin shtesa tė kėsaj vitamine.