Sportistėt mė pėrfitues tė vitit 2009


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Sportistėt mė pėrfitues tė vitit 2009

  Receta Gatimi  Pėrveē qė ėshtė argėtim sporti ėshtė edhe mjaft fitimprurės pėr sportistėt.

  Nė kėrkim tė sportistėve mė tė paguar tė vitit 2009, Sport’s Illustrated ka renditur Tiger Woods nė krye tė kėsaj liste, pavarėsisht skandaleve tė tij tė fundit.

  Numri 1 i golfit ishte sportisti qė ka fituar mė sė shumti nė vitin 2009, edhe pse vėshtirė se ai do tė mund ta mbajė kreun edhe vitin e ardhshėm, pasi tashmė njė sponsor i tij ka prishur marrėveshjen me Woods dhe mund tė humbasė edhe tė tjerė.

  Pjesa tjetėr e listės sė sportistėve qė kanė fituar mė shumė gjatė vitit qė po lėmė prapa ėshtė edhe David Beckham (3), LeBron James (4) dhe Lionel Messi (7), por qė nuk kanė fituar as sa gjysma e Tiger Woods.

  1. Tiger Woods - 59.3 milionė funte


  Siē u pėrmend mė herėt, pėrfitimet e Woods nė tė ardhmen janė nė dyshime

  pas skandalit tė tij pėr tradhti me varg femrash tjera, por nuk do tė kenė mundėsinė tė largojnė atė nga lista e sportistėve qė kanė pasuri prej afro 1 miliardė dollarėsh. Ai tashmė ka fituar rreth 800 milionė dollarė gjatė karrierės sė tij, dhe rikthimi i tij nė gol nė muajt e ardhshėm, sigurisht se do t’i mundėsojė atij tė tejkalojė numrin prej 1 miliardė dollarėsh .

  2. Phil Mickelson - 31.6 milionė funte


  Edhe njė lojtar i golfit nė pozitėn e dytė. Me Woods qė mund tė pėsojė rėnie nė pėrfitimet e tij nė vitin e ardhshėm, Mickelson do tė shpresojė tė marrė avantazhin duke shtuar pėrfitimet, por megjithatė do tė ketė njė punė tė vėshtirė tė arrijė shifrėn e rivalit tė tij, pavarėsisht skandalit.

  3. David Beckham - 26.9 milionė funte


  Beckham ėshtė atleti jo-amerikan qė radhitet mė sė larti nė listėn e sportistėve tė cilėt kanė fituar mė sė shumti dhe futbollisti i vetėm nė top pesėshe. Nėse David do tė tregojė lojė tė mirė me Milanin, ku do tė luajė nga janari, dhe nėse do tė jetė pjesė e kombėtares angleze pėr Kupėn Botėrore 2010, ai sigurisht se do tė shtojė mė shumė pėrfitimet nė vitin e ardhshėm.

  4. LeBron James - 25.3 milionė funte


  James i afrohet fundit tė kontratės sė tij me Cleveland Cavaliers dhe pasi u zgjodh MVP i sezonit tė kaluar nė NBA dhe pjesėtar i pesėfishtė i All Star, ai ėshtė nė njė pozitė tė fuqishme pėr ri-negociuar pėrfitimet et ij. Kjo mund t’i sjellė pėrfitime shumė mė tė mėdha nė vitin e ardhshėm.

  5. Kimi Raikkonen - 23.9 milionė funte


  Ferrari shpresoi pėr njė rikthim mė tė mirė tė investimeve tė tyre, por Raikkonen pėrfundoi vetėm i gjashtė nė renditjen e ngasėsve pėr vitin 2009. Finlandezi u bė lojtari mė i paguar nė Formula 1 nga Ferrari pasi triumfoi nė titullin e kampionit nė vitin 2007. Por finlandezi dėshtoi tė tregojė veten nė dy vitet e fundit dhe tash ka hequr dorė nga Formula 1 pėr tė kaluar nė Rally.

  6. Manny Pacquiao - 23.8 milionė


  Filipinasi i sporteve luftarake ka mbrojtur tė gjitha titujt dhe nėse do tė ketė njė ballafaqim tjetėr me rivalin e tij Floyd Mayweather Jr, sigurisht se tė ardhurat e tij do tė kenė edhe mė shumė ngritje. Pacquiao ėshtė njė hero i vėrtetė nė Filipine dhe ka thėnė se ka ambicie politike, qė ėshtė njė joshje edhe mė e madhe pėr sponsorėt.

  7. Lionel Messi - 23.7 milionė funte


  Futbollisti mė i mirė nė botė dhe kėsaj here i vėrtetuar pasi mblodhi tė gjitha ēmimet dhe trofetė e mundshėm. Dhe sigurisht se me sukseset e Barcelonės edhe tė dhėnat e tij do tė rriten. Me Argjentinėn qė ka siguruar vend pėr nė Kupėn e Botės, njė triumf nė kėtė garė do tė mund edhe mė shumė tė shtojė pėrfitimet e yllit tė futbollit.

  8. Alex Rodriguez - 23.3 milionė funte


  Ylli i bejsbollit fitoi plot 19.7 milionė funte vit si pjesė e marrėveshjes 10-vjeēare me New York Yankees qė thuhet se kap shifrėn e 275 milionė dollarėve nė total, dhe ėshtė lojtari mė i paguar i bejsbollit nė histori. Me edhe disa milionė nga marrėveshjet tjera, fitimet e tij mund tė pėsojnė goditje, pasi ai pranoi mė herėt gjatė vitit se kishte pėrdorė steroide nė fillim tė karrierės.

  9. Valentino Rossi, Fernando Alonso dhe Shaquille O'Neill - 20.9 milionė


  Qė tė tre sportistėt kanė marrėveshje tė majme me ekipet e tyre, si edhe tė ardhura nga marrėveshje tė tjera. Shaq fiton 11.9 milionė pagė, Rossi 9.5 milionė dhe Alonso 12.5 pagė, krahas milionave tjera qė fiton nga reklamat.
  12. Kevin Garnett - 20.7 milionė funte
  13. Yao Ming - 19.7 milionė funte
  14. Lewis Hamilton - 19.6 milionė funte
  15. Kobe Bryant - 18.6 milionė funte
  16. Roger Federer - 17.6 milionė funte
  17. Allen Iverson - 17.3 milionė funte
  18. Vijay Singh - 17.1 milionė funte
  19. Derek Jeter - 16.9 milionė funte
  20. Ronaldinho - 16.3 milionė funte

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e arditu
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  134
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  lajme t mire

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  vetem ai ronaldinho si meriton paret

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 15 fotot me te bukura te vitit 2009 nga National Geographic
  Nga smocking2 nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-12-2010, 01:00 PM
 2. Arkitekti i Vitit
  Nga ReniX nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2010, 02:15 AM
 3. Shitjet e video lojėrave kanė pėsuar rėnie gjatė vitit 2009
  Nga MAJDI nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-02-2010, 12:43 AM
 4. Ekonomia globale do tė tkurret gjatė vitit 2009
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-03-2009, 01:04 PM
 5. Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”
  Nga kuklla nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-08-2008, 11:07 AM