Nėse nuk e dini akoma por butoni i fikjes nė Windows 7, mund te marri funksione tė ndryshme. Kjo do tė thotė qė nqs nuk ju pėlqen tė kėtė funksionin pėr tė fikur kompjuterin mund ta bėni atė te funksionoj si butoni sleep, hibernate apo tjetėr. Pėr tė ndryshuar kėtė funksion veproni si mė poshtė:

1. Kliko me tė djathte mbi Taskbar (shiriti i ri nė Windwos 7).

2. Zgjidhni Properties.

3. Klikoni mbi tab Start Menu.

4. Tek zgjedhja e Power button na hap njė liste ku kemi kėto mundėsi (Switch User, Log off, Lock, Restart, Sleep, Hibernate, ose Shut Down). Zgjedhim opsionin qe deshirojme:Klikojme OK dhe gjithēka ėshtė kryer.

Lexoni dhe guiden si tė vendosni Koshin (recycle bin) nė Taksbar