Receta Gatimi

Kokė mė kokė: Nexus One kundėr iPhone


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29

  Kokė mė kokė: Nexus One kundėr iPhone
  Telefoni mobil Nexus One i Google ėshtė i shpejtė, ka njė ekran shumė finok dhe njė kamera madhėshtore, por si krahasohet ai me iPhone e Apple?

  Receptori Nexus One i Google, i bėrė publik tė martėn nė Kaliforni, ka disa specifike mbresėlėnėse dhe i shpall Apple njė sfidė tė hapur pėr versionin e radhės tė iPhone. Shikoni se si janė krahasuar:

  Madhėsia dhe pesha

  Nexus One: 130g, 11.5mm trashėsi

  iPhone: 135g, 12.3mm trashėsi

  Nexus One ėshtė mė i hollė dhe mė i lehtė sesa iPhone. Tė dyja diferencat janė tė papėrfillshme, por Google qartėsisht i ka mburrjet mė poshtė.

  Ekrani

  Nexus One: 3.7” ekran, 480×800

  iPhone: 3.5” ekran, 480×320

  Ekrani i Nexus One ėshtė pak mė i gjerė se ai i iPhone – pėrsėri, kjo diferencė prej 0.2″ edhe nuk mund tė merret parasysh. Sidoqoftė, diferenca reale ėshtė nė rezolucionin e ekranit, i cili ėshtė mė i madh nė Nexus One. Rezolucioni i ekranit tė iPhone ka mbetur i pandryshuar qė prej lėshimit nė 2007.


 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Procesori dhe memoria

  Nexus One: Qualcomm Snapdragon QSD 8250, 1GHZ, 512MB RAM

  iPhone: Samsung S5PC100 ARM Cortex-A8 600Mhz, 256MB RAM

  Me njė procesor mė tė shpejtė dhe dyfishin e RAM, nuk ėshtė ēudi qė Nexus One po i lė gojėhapur testuesit me shpejtėsinė e tij. Procesori i iPhone u pėrmirėsua kur u lėshua 3GS verėn e shkuar, por Google padyshim e ka rritur pengesėn.


  Ruajtja/Magazinimi

  Nexus One: 512MB memorie flash, deri nė 32GB nė kartė Micro SD

  iPhone: 32GB memorie flash

  Kjo ėshtė zona e specifikave nė tė cilėn iPhone ka avantazhin. Magazinimi 512MB nė qark i Nexus One ėshtė fatkeqėsisht i vogėl dhe vetėm 190MB mund tė pėrdoret pėr tė ruajtur aplikacione. Edhe fundi i serisė iPhone ka 8GB dhe seria shkon deri nė 32GB. Nexus One do tė ketė mė shumė magazinim nėpėrmjet kartės Micro SD, por pėrdoruesit duhet ta blejnė vetė nėse duan mė shumė se karta 4GB qė vjen bashkė me telefonin. Kartat deri nė 16GB gjenden lehtėsisht, por kartat 32GB Micro SD janė tė shtrenjta dhe jo shumė tė pėrhapura. Qė ka mė shumė rėndėsi, aplikacionet nuk mund tė ruhen nė kartėn Micro SD, edhe pse Google ka sugjeruar qė kjo gjė mund tė ndryshojė sė shpejti.

  Kamera

  Nexus One: 5MP kamera, auto-fokus dhe blic

  iPhone: 3MP kamera, auto-fokus, pa blic

  Njė fitore tjetėr e pastėr pėr Nexus One: mė shumė megapikselė dhe njė blic do tė siguronin qė fotot tuaja do tė duken mė mirė nga njė Nexus One sesa nga njė iPhone. Kamera i iPhone u pėrmirėsua pėr modelin 3GS nga 2MP nė 3MP por, pėrsėri, Google ka ecur pėrpara.

  Konkluzioni

  Ėshtė njė fitore e qartė pėr Google nė specifika. Sidoqoftė, specifikuesit duhet tė jenė tė vetėdijshėm. iPhone ishte larg nga specifikat mahnitėse kur u lėshua nė 2007. N95 e Nokia, e cila u lėshua pothuajse pesė muaj para iPhone, pati specifika mė tė lartė pothuajse nė ēdo kategori. iPhone e mundi atė me pėrdorshmėrinė, vėmendjen te detajet dhe veēoritė si integrimi me iTunes. Dhe kjo ishte para Dyqanit tė Aplikacioneve. Nexus One i Google ėshtė njė kundėrshtar i denjė pėr iPhoone mė nė fund, por kjo betejė ėshtė shumė larg fitores.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  per mua iPhone ka vetem emrin dhe ate Apps Strore qe i mbush xhepat e Apple! Por dhe telefoni Google ka magnesira, sigurisht po i nxoren te gjitha ne versionin e pare, ēa i ngelet per ate tjetrin politik e njohur kjo.

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  po RENI telefoni google ka shum mangesira ! .

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dhimbje koke
  Nga agron beshtica nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-04-2012, 02:16 PM
 2. Binjaket me njė kokė dhe dy trupa
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-02-2011, 07:25 PM
 3. Tablet tė krahasuar kokė mė kokė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-01-2011, 03:40 PM
 4. 100-vjecarja me bri ne koke!
  Nga smocking2 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 05-12-2010, 07:40 PM
 5. Kanguri me shigjeten ne koke!
  Nga ReniX nė forum Flora dhe Fauna
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-08-2009, 05:33 PM