Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Ilir Meta, ka deklaruar se dialogu mes pozitės dhe opozitės nėn drejtimin e presidentit Bamir Topi, mund tė funksionojė vetėm nėse kėrkesat nuk janė antikushtetuese.
Kreu i LSI-sė ka shprehur keqardhje pėr qėndrimin e PS-sė, duke e cilėsuar si “jo tė sinqertė ndaj rezolutės tė KiE-sė”. Ai fajėsoi Edi Ramėn si pėrgjegjėsin kryesor tė krizės politike nė vend.

Duke folur pėr vendimin e Gjykatės Kushtetuese nė lidhje me marrėveshjen pėr kufirin detar me Greqinė, ai theksoi se ėshtė njė “vendim qė nuk diskutohet”.

“Por nuk mund tė hesht kur elemente ekstremiste nė shoqėrinė shqiptare pėrpiqen tė helmojnė marrėdhėniet mes dy vendeve dhe dy popujve vazhdimisht me qėndrime nga mė tė ndryshmeve qė nuk i shėrbejnė askujt pėrveē kthimit mbrapa... Shqipėria do tė ecė nė rrugėn e stabilitetit. Shqipėria nuk mund tė eci pėrpara duke shkelur Kushtetutėn”, shtoi Meta.


BURIMI:TCH