Buzeqesh!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  13

  Buzeqesh!

  Receta Gatimi

  Zbulo mėnyrėn mė tė mirė pėr tė ruajtur buzėqeshjen edhe nė momentet mė tė vėshtira tė jetės tėnde.

  Ndihesh e dominuar

  Po kalon njė moment nė tė cilin ti ndihesh vėrtet e poshtėruar.
  - Po e lėshon veten pak nga pak.
  Kėshillė: Rindiz zjarrin qė ndodhet brenda teje.
  - Humbet besimin nė veten tėnde.
  Kėshillė: Mėso tė nxjerrėsh nė pah aftėsitė e tua tė fshehura.
  - Je gjithmonė e nxehur edhe pse pa shkak.
  Kėshillė: Pėrdor disa arsyetime qė ndryshojnė argumentin.

  Je e nxehur

  Po jeton njė situatė e cila tė bėn tė nxehesh dhe tė jesh shumė e palumtur.
  -Tė shpėrfillin dhe tė lėnė nė njė vend tė harruar.
  Kėshillė: Mos hezito tė shprehesh, ėshtė mė mirė qė tė evitosh mosvėmendjen.
  - Nismėtare nė ēdo diskutim tė nxehtė.
  Kėshillė: Mos u sorollat pėrqark problemit, hyr direkt nė temėn qė tė intereson.
  -Mimika jote shpreh qartė qė ti nuk je e qetė.
  Kėshillė: Prano faktin qė je e mėrzitur dhe gjej njė mėnyrė pėr tė zgjidhur problemin mė njė buzėqeshje nė fytyrė.

  Ndihesh e nėnvlerėsuar

  Ke pėrshtypjen qė nuk tė shohin me sy tė mirė, tė evitojnė.
  -Veēohesh dhe rri e vetmuar.
  Kėshillė: Bėhu me e shoqėrueshme dhe mė kurioze ndaj tė tjerėve dhe rindėrto njė dialog me ta.
  - Shpesh je e trishtuar dhe pak e stresuar.
  Kėshillė: Dil mė shpesh me miket e tua, kujdesu mė shumė pėr aspektin tėnd fizik dhe veshjen tėnde. Bėje nė mėnyrė qė tė ndihesh sa mė mirė.
  - Je xheloze pėr tė tjerėt.
  Kėshillė: Rigjej mėnyrat e kėnaqėsisė, vėri nė jetė dhe buzėqesh mė shumė.

  Ndihesh e dekurajuar

  Situata qė po kalon tė bėn tė humbėsh kurajon. Reagimet e tua:
  -Reagon nė mėnyrė automatike, pa krijimtari.
  Kėshillė: Rigjej njė dozė, sado tė vogėl fantazie edhe nė gjėrat mė tė vogla, mbi tė gjitha pėr veten tėnde.
  -Je gjithmonė me vonesė dhe pa energji nė gjėrat qė bėn.
  Kėshillė: Mendo seriozisht pėr tė ndryshuar sjelljen tėnde ose tė paktėn njė pjesė tė saj.
  -Humori yt ėshtė i vakėt dhe pa entuziazėm.
  Kėshillė: Kėrko interesa tė reja dhe zbulo kėnaqėsitė e jetės.

  Ndihesh e pakuptuar

  Ke ndjesinė qė je e lėnė pas dore dhe pak e vlerėsuar.
  -Je nervoze dhe fuqitė e tua kanė shteruar.
  Kėshillė: Gjej ato mėnyra qė tė japin mė shumė fuqi, disa herė vetėm fjalėt nuk mjaftojnė.
  -Mbyllesh nė vetvete.
  Kėshillė: Kėrko njė aleat qė tė tė mbėshtetė dhe transmeto mesazhet nėpėrmjet tij.
  -Tė vjen keq pėr ē'ka ndodhi, por...
  Kėshillė: Shprehe haptazi keqardhjen tėnde dhe kėrko ndihmėn e tė tjerėve pėr zgjidhjen e situatės.

  Ndihesh joluftėtare Nuk arrin tė mbash gjėrat qė ti dėshiron dhe kjo tė irriton.
  -Bėn kokėfortėn, ėshtė mė e fortė se ty.
  Kėshillė: Mendo qė do tė vijė dhe dita jote, ajo qė ti dėshiron, shumė shpejt do tė jetė e jotja.
  -Hakmarrja tė shtyn tė kryesh idiotėsira dhe tė bėsh gabime.
  Kėshillė: Mėso tė falėsh dhe tė zhvillosh kualitetet e tua, gjithēka do tė zhvillohet nė favorin tėnd.
  -Mendon gjithmonė tė pėrplasėsh dyert ose tė bėsh gjėra tė kėtij lloji.
  Kėshillė: Analizoje mirė situatėn para se tė marrėsh njė vendim tė gabuar.

  Ndihesh e shfrytėzuar

  Po kalon njė situatė qė tė bėn tė ndihesh e shfrytėzuar dhe nuk po merr asnjė pėrfitim.
  -Heq dorė nga gjithēka pa marrė parasysh se ē'mund tė humbasėsh.
  Kėshillė: Mėso tė thuash " jo". Mos ke frikė tė shfaqėsh kėndvėshtrimin tėnd.
  -Bėhesh agresive dhe pėr kėtė tė vjen keq...
  Kėshillė: Fol hapur pėr problemin qė tė shqetėson, nė tė kundėrt bashkėbiseduesi yt nuk do tė jetė nė gjendje tė tė kuptojė.
  -Rebelohesh, por pėrsėri nuk tėrheq vėmendjen.
  Kėshillė: Analizoje mirė situatėn dhe pėrballoje problemin me njė mėnyrė kėndvėshtrimi mė logjike.

  Tani mund tė dhurosh njė buzėqeshje pėr ēdo rast tė mundshėm.


 2. #2
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  ...Sepse te shton jeten...dhe pervec kesaj...sepse shpirti yt nuk jeton dot pa buzeqeshur....edhe sikur te kesh mungesa dhe mangesi pa fund....buzeqeshi jetes...zoti te dha jete...mos e mbyt me asgje vec te qeshurave....

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Qeshni... sepse per te qare ka gjithmone kohe!...

 4. #4
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Buzeqesh, qe te buzeqeshin ata qe te duan

 5. #5
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  sheh buzėqeshje nė fytyrėn time ?! patjetėr qė do tė shohėsh !!
  si tė mos buzėqesh kur ti mė fale nė jetėn time njė dhuratė kaq tė bukur... mė fale njė njeri qė mė do kėshtu si jam, qė mė kupton, mė beson... dhe nuk kėrkon asgjė si kėmbim pėr gjithė dashurinė qė mė ofron...
  sapo fola me tė ! ... prap ma kujtoi se ai ėshtė kėtu pėr mua nė cdo kohė, nė cdo situatė... zėri i tij i ėmbėl prapė mė dha fuqinė, shpresėn, besimin qė nesėr dielli do tė shkėlqejė edhe mė bukur, qė nesėr, pasnesėr dhe cdo ditė tjetėr ai do tė vazhdojė tė jetė buzėqeshja ime, ėndrra ime, jeta ime... dhe cdo ditė qė kalon un e dua edhe mė tepėr, do vazhdoj ta dua dhe.... dhe dashuria do tė rritet aq shumė sa tė pushtojė universin tim, botėn time me emrin e tij...
  Cfar tė them...?- pėqafimi i tij mė bėn tė harroj cdo frikė, puthja e tij mė shemb dheun nėn kėmbė, shikimi i tij largon nga unė cdo pasiguri qė bren shpirtin.
  Nuk do doja tė vdes nė krahėt e tij jo !!!- dua tė jetoj cdo sekond tė jetės pėrkrah tij, nuk dua qė buzėqeshja e tij tė venitet asnjėherė nė sytė e mi... le tė mbetet ai ėndrra ime nė pėrjetėsi!!!
  ...ndonjėherė e shikoj dhe humbem nė atė fytyrė qė mė mbush me jetė.... mendoj nėse e meritoj tė kem njė zemėr tė tillė pranė vetės ?
  ndoshta edhe nuk e meritoj!!- por ti Zot ma dhurove...
  Ndaj sonte dua tė tė falėnderoj o Zot i madh qė mė fale njė njeri tė tillė nė jetėn time.... dhe tė lutem me gjith celtėrsinė e shpirtit mė fal fuqinė qė tė dijė ta vlerėsoj, ta dua dhe respektoj ashtu si e meriton, mė fal fuqinė qė ta mbajė atė pranė vetes!!
  dhe nėse njė ditė do tė ketė njė fund mė ndihmo o Zot qė nė zemrėn time tė vazhdojė lulėzimin dashuria..

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-01-2010, 12:00 AM