Do ishte e mundur tė jesh xheloze dhe e lumtur nė tė njėjtėn kohė? Ja 7 rregullat pėr tė shndėrruar njė ndjenjė tė kategorizuar “negative” nė ēelėsin e lumturisė “Xhelozia bėn keq!” nuk ėshtė gjithmonė e vėrtetė. Ose, tė paktėn, ėshtė e mundur tė jesh edhe xheloze, edhe e lumtur. Ja njė eptalog (epta – shtatė) kėshillash si ta kthesh xhelozinė nė diēka qė, nė vend qė t’i bėj keq dashurisė, e rigjallėron dhe e ndez.

1. Prano xhelozinė tėnde nė vend qė tė mendosh: “O Zot, mos, jam xheloze!” dhe pranoje kėtė emocion si shenjė dashurie.

2. Konsidero faktin qė xhelozia shėnjon njė rrezik pėr marrėdhėnien, i cili mund tė jetė thjesht imagjinar ose i vėrtetė. Nė rastin e parė mundohu ta kontrollosh, nė tė dytin, nėse je vėrtet e sigurt, pėrballe argumentin me partnerin, pa e lėnė veten tė biesh nė panik ose inat.

3. Para se tė derdhėsh njė rrebesh sulmesh xhelozie mbi partnerin, reflekto mbi atė qė ndjen. Bėje ndėrkohė qė u pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve: xhelozia ime ėshtė e vėrtetė apo jo? ėshtė faji i pasigurive tė mia apo e sjelljes sė tij? Ėshtė vėrtet dikush qė i vjen rrotull? Mė ka tradhtuar vėrtet apo jam unė qė e teproj?

4. Nė rast se je ti xhelozja, fol me partnerin pėr ndjenjat e tua. Por jo pėr xhelozinė: diskuto pėr ato qė ndjen, frikėrat dhe ankthet qė shpėrthejnė te ty nė disa situata dhe pėr nevojėn pėr t’u ndier e sigurt, pa e kaluar theksin pastaj te mangėsitė e tij ose tradhtitė e dyshuara.

5. Nė rast se xhelozi ėshtė ai, pėrballė njė skene xhelozie tė shfrenuar mos u pėrgatit pėr zėnkė, pra mos reago ligėsisht, po pėrpiqu ta bėsh tė reflektojė partnerin me njė sens tė shėndoshė humori (po qė nuk duhet tė jetė kurrė i tepruar) dhe pa treguar haptas atė qė ndjen. Jepi pėrshtypjen se ndjenjat e tij janė tė rėndėsishme pėr ty, po thekso fort qė ankthet dhe shqetėsimet e tij janė tė panevojshme. Ndalo te dashuria jote dhe siguria pėr kėtė qė ndjen.

6. Si nė njėrin, ashtu dhe nė rastin tjetėr, pas njė pėrballje nė tė cilėn ndjenjat e secilit janė shfaqur qartė, do kuptosh qė ndoshta prej kohėsh nuk kishe folur nė kėtė mėnyrė, qė ndonjėherė s’i ke llogaritur ndjenjat e tjetrit dhe qė vetėm ideja se mund ta humbasėsh tė ka futur nė krizė: kjo do tė thotė qė duheni.

7. Mos harro se nė ditėt tona mundėsitė pėr tė tradhtuar janė shumėfishuar, prandaj ėshtė e pamundur ta mbash partnerin tė lidhur me pranga. Strategjia e vetme e vlefshme pėr tė shmangur tradhtitė dhe xhelozinė ėshtė tė mos lejosh qė tjetri tė lodhet me ty. Pra shmang rutinėn dhe pėrdor fantazinė nė marrėdhėnien nė ēift.