Receta Gatimi

Lojerat e se Kaluares


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
  1. #1
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30

    Lojerat e se Kaluares

    Lojerat e se kaluares karroce me Guzhineta





    Djemte e sotem i perkasin nje epoke tjeter femijesh. Ata kane lindur pas viteve ’90, ne epoken e lojerave me kompjuter.

    Sot ata kane nje ide. Duan te shikojne nga prane dhe pse jo te provojne nje nga shpikjet me origjinale te lindura nga mendja e femijeve.


    Eshte pikerisht momenti i duhur per te lene nje takim me te kaluaren. Personazhi ku keta djem do te trokasin quhet Gani Shkalla. Ai eshte baba i 6 femijeve, por dikur ka qene vete nje i tille.

    Sot Ganiu do t’u mesoje ketyre cunakeve se si ndertohej dikur nje nga lodrat me te dashura per femijet qe u linden dhe u rriten gjate regjimit. Shpikja e kahershme, qe pas pak do te rimarre jete quhet karroce me kushineta.

    Tani gjithcka eshte gati. Pas mbledhjes se materialeve radhen e ka ndertimi i karroces.

    “Ne ishim te vegjel atehere kur sapo mbaronim shkollen merrnim karrocen me kuzhineta. Kishim nje karroce katervendshme me kuzhineta te medha dhe shkonim merrnim maloren e plepave. Kuzhinetat i merrnim ne oficina kurse trupat na ndihmonin marangozet”, shprehet Ganiu.

    Puna per ndertimin e karroces do durim. Tani radhen e ka vendosja e kushinetave. Ndonese ka vite qe i ka lene pas dore lodrat e femijerise, Ganiu nuk e ka humbur shkathtesine.

    “U rrezikonim pak, po qejfi ishte i madh. Karrocen e kishim si makine. Sa mbaronim shkollen direkt shkonim te karroca dhe rrinim derisa te ngrysnim. Me keq e kishim me shoferet te cilet na shanin sa ne shifnim se kishin hall se na shtypnin”, thote Ganiu.

    Edhe pak sekonda dhe puna per ndertimin e karroces me kuzhineta eshte drejt fundit. Tani ngelet per t’u kryer prova finale e cila do te na garantoje per sigurine e automjetit.

    “Ndjej shume nostalgji per ate kohe. Shpeshhere kur takohemi me shoket kujtojme kohet kur dilnim me karroce. Sot lodrat e femijeve jane ndryshe, me bateri, kurse ne karrocen kishim”, shprehet Ganiu.







    Burimi:Top-Channel

  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Kam nostalgji per keto lojrat!!! Si ju shkrep Top-Channel per keto artikull, pse nuk ka bere ndonje krahasim, sidomos me realitetin 2010!

  3. #3
    Nice Man Moderator Maska e Erlindi
    Anėtarėsimi
    May 2008
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    904
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    Hahah ca rastesie se e pash te topi dhe une kete dhe thash ta postoj por e kishe vene ti kliton.
    Shume e bukur ca kujtimesh dikure i benim vete keto karroca me guzhineta dhe rreshkisnim neper rruge sa here rrezoheshim kur nuk dinim ti jepnim

  4. #4
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    mua sme ka kapur ai brez mu me ka kapur brezi ......mu me kapi brezi i internetit pc .

  5. #5
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Jane kujtime me te vertet te bukura,dhe une kam nje nostalgji te jashtezakonshme per keto lojra,Karroce me Guzhineta,dhe shume te tjera,akoma i kam shenjat e vrara ne gju nga karroca me guzhineta .Por ai se bonte dhe aq te mire,une e boj me te mire dhe me te bukur.....

  6. #6
    Nice Man Moderator Maska e Erlindi
    Anėtarėsimi
    May 2008
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    904
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    Ne vec karrocave kemi pas dhe nje tel me nje rrote te vogel qe benim gara se kush e mbante me gjate gomen me telin duke i dhene drejtim. Jane kujtime te paharrueshme.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Lojėrat e joshjes
    Nga ulkina nė forum Romanca
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-02-2011, 06:51 PM
  2. Lojėrat kompjuterike krijojnė varėsi
    Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 07-12-2010, 12:31 PM
  3. Lojėrat nxisin sjellje tė dhunshme
    Nga MAJDI nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-03-2010, 04:58 AM
  4. Lojėrat mė tė mira tė vitit
    Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 29-12-2009, 07:01 PM