Njė grup prej dhjetė amerikanėsh pritet tė del sot nė gjyq nė kryeqytetin haitian, Portoprins, pasi janė arrestuar ndėrsa po kalonin kufirin me njė autobus pėrplot me fėmijė nga Haiti nė Republikėn Dominikane.
Amerikanėt nga njė grup humanitar krishterė nga Idaho, kėmbėngulin se 33 fėmijėt ishin jetimė dhe thonė se ata po dėrgoheshin nė njė jetimore nė Republikėn Dominikane fqinje.

Nė autobusin e tyre policia zbuloi 35 fėmijė nga mosha njė muaj deri nė 12 vjeē.

Amerikanėt thonė se janė siguruar nga autoritetet e atjeshme se mund tė sjellin fėmijėt por policia haitiane thotė se asnjė prej kėtyre fėmijėve nuk kishte dokumentacion qė dėshmonte se janė vėrtetė jetimė.

Haiti vendosi kontrolle tė rrepta tė lėvizjes sė fėmijėve nga vendi menjėherė pas tėrmetit.

Trafikimi i fėmijėve ka qenė njė problem serioz nė tė kaluarėn kur mijėra femijė janė zhdukur ēdo vjet nė kėtė vend.

BURIMI: BBC