E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė. Pse?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  14

  E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė. Pse?

  Receta Gatimi

  Prej kohėsh kam menduar ta hap kėtė temė, por bija nė siklet si ta titulloja. Njė herė mė shkoj ndėrmend ta titulloja:

  1. Kush po na vret dashurinė pėr atdheun. ( prej kėsaj hoqa dorė se m'u duk fort e ashpėr )
  mandej mendova ta titulloja pak si nė stilin folklorik "Larg syshė, por afėr zemrės"... edhe prej kėsaj hoqa dorė...Me te pershtatshme gjeta ket E duam atdheun, por jo tė jetojmė nė tė.?

  Cfar mendoni ju antare te dashur shpreheni mendimet e juaja.?

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  adheun e duam se aty kemi lere, por per shume nga ne zgjedhim te jetojme larg atij pasi kerkojme/kerkonim/po kerkojme diēka me shume se ēfare ai ofron.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  11
  per aq kohe sa nuk ekam provuar emigrimin nuk mund te jap nje gjykim te shendosh per kete ceshtje"nese e duam atedheun pse jetojme jashte"etj etj etj.
  Kam pasur njeher nje bised me nje mik qe jeton ne itali dhe fraza qe me bente me shume pershtypje ishte"e dua vendin time,por jo per te jetuar aty"Ne fakte as nuk e konceptoja se si mund te thuash dicka te tille dhe te jetosh pastaj jashte vendit,,per mua ishte kontradiktore,por ne fakte kuptova qe njerez te till jan mesuar me nje menyre jetese jashte dhe nuk pershtaten me ketu,,pra jo se nuk ka mundesi ketu per te punuar ,apo per tu integruar.Ne jetojme ketu dhe skemi vdekur......E them kete sepse shume e migrante thone ate shprehjen e famshme"ketu nuk jetohet"
  Ketu jetohet,por do ta perifrazja ndryshe.Jetohet me pak.por jetohet.

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e luka
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  1
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  a e duam atdheun? ne qe jetojme ketu nuk dime se cfare eshte dashuria per te. kur vemi jashte behemi patriote te semure. kush tha qe nuk duam te jetojme ketu. une flas si nje ish emigrant qe qekur eshte kthyer ketu ka gjetur vetveten. sa per shprehjen qe ruthi perdor pak me poshte (jetohet me pak por jetohet ) sjam fare dakord per faktin se si po jetojne me shume apo me mire refugjatet shqiptare (qe nuk na jetokan dot ketu), duke punuar vetem per te paguar qirane dje koston e jeteses. keto gjera mund ti bejne dhe ketu dhe ne darke te kthehen prane familjes se tyre dhe jo te vene ne ndonje bar per te vrare vetmine.

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Pershendetje e dashur Enkelejda, tema eshte shume e mire por..., hmmm, Atdheu eshte i dashur, te "padashur" e bejne njerezit, regjimet, situatat.

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  nuk e di pse mendoni kshu ju te gjith
  un per veten time kam deshir te mos largohem KURR nga vlora ime ....kam nje ndjenj patriotike per vloren qe se shpjegoj dot me fjal...

 7. #7
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  Mendoj se e kemi te gjithe mese te qarte qe vendi yne, per shume prej nesh nuk ofron nje te ardhme per te jetuar me mire sec kane jetuar prinderit tane, atehere na duhet te kerkojme nje te ardhme me te mire diku tjeter. Eshte kjo arsyeja qe ka ndjekur perher bashkatdhetaret tane dhe qe per fat te keq do na ndjeki per shume kohe. Sado patriote apo sado qe ta duam atdheun tone, do bejme perher sakrifica duke qene larg vendlindjes e larg njerezve me te dashur, per te pasur nje te ardhme perher e me te mire.

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  ti smocking qe thua "duhet te sakrifikojm per nje jet me te mir"..kte gje po bejn edhe himariotet ,,po pranojn ndihmat nga greqia per nje jet me te mir ..por nuk e kuptojn se dal nga dal greqia po ben ate qe nuk e beri dot me par per mijra vjet(fal luftes se shqiptareve )

  ju e bet shqiperin fare fare, sikur po vdesim per buk ne ...un preferoj me mir te jetoj kshu sic jam tani se sa te vete ne nje vend , qe ndonse mund te me jap me te mira materiale ,do ma kujtoj cdo moment qe jam thjesht NJE E HUAJ dhe kshu kam per te ngelur...UN e kam me te leht te duroj jeten ktu se sa te duroj poshterimin , diferencimin,rracizmin etj etj

 9. #9
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  Labja, jam dakort me mendimin tend, por ne shqiperi ka familje qe vuajne edhe per buken e gojes, jetojne nga 7-8 persona ne nje dhome... Ndoshta ti je rritur ne qytet apo ndoshta mund ta dish edhe vet, por ne shume fshatra te shqiperise, niveli i jeteses eshte shume i dobet, ka femije qe rriten pa u shkolluar dhe duke ngren vetem buke me sheqer. Keto jane fakte te dhimbshme te cilat une kam pasur rastin ti shoh dhe nga afer. Keto jane ato me ekstremet por edhe te tjerat lene per te deshiruar. Dhe cfare do te kerkojne prinderit apo ato qe kane mbi shpatulla ato familje? Normalisht do i drejtohen nje vendi te huaj...
  Puno ne shqiperi sa te duash dhe nuk arrin te besh para per te blere nje shtepi tenden personalen...

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  ehh po ta shikosh nga ai aspekt ke te drejt , prindi nuk e llogarit fare ate ndjenjen qe te shkakton fakti se je i huaj ne nje vend perpara dhimbjes kur shikon femijen pa buk ...

 11. #11
  i/e rregjistruar Maska e Elson8655
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Vendndodhja
  Kudo ka Shqipėtar
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Ngaqe e duam aq shume, nuk jetojme ne te sepse e dime qe do ta shkaterrojme me duart tona.

 12. #12
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  ouu pse prandaj iken jash shtetit ti ,se te dhimbset ?

 13. #13
  i/e rregjistruar Maska e Elson8655
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Vendndodhja
  Kudo ka Shqipėtar
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Kam arsyet e mia perse iki jasht shtetit.
  por mendimi im esht te jetojm me mir ktej,sesa te vijm aty e ta shkaterrojm bashk me ju!!

 14. #14
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Interesante kjo teme!...

  Sa here kam menduar te jetoja jashte vendit...dhe arsyet dihen...gjithmone per ti ofruar vetes nje te ardhme me te mire...kushte me te mira jetese...e ku ta dije une...

  por aq sa here e kam menduar aq here kam kthyer mendje...sepse e "thena me te beren"...jane pak larg...

  tjeter gje eshte te shkosh me pushime...e tjeter gje eshte te jetosh atje...pasi ka shume shqiptare qe jane me universitet dhe andej punojne....murator...banakier...kamarier...e shume e shume te tjera...

  vertet vendi yne eshte i varfer...por populli thote.."guri i rend ne vend te vete"...dhe une e mbeshtes kete thenie...

  ta duam Shqiperine...sepse vetem ketu mund te jemi ata qe jemi...vetem ketu kemi vlerat qe meritojme....

 15. #15
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  E vertet eshte te merr malli ndonjeher per vendin ku ke lind, ku ke kaluar femirin, per njerzit e aferm qe ke len atje, per shoqerine etj,..

  Por gjithsecili perpiqet per me te miren e familjes se vet dhe jo per te miren e atdheut , une per vete po nuk vdiq Saliu me shoket nuk shkel ne shqiperi

 16. #16
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  ne kryesisht jemi patriota kur jemi larg atdheut! Ky eshte fakt i gjall! E pse nuk jetojm n'atdhe dihet...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Foto nga qyteti ku jetojme!
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 04-05-2013, 02:12 PM
 2. Bukuritė e botės ku jetojmė
  Nga labja nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 20-12-2011, 09:53 PM
 3. Topi: Mbroni dhe siguroni Atdheun
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 08:53 PM
 4. si te jetojme deri ne 100 vjet
  Nga kuklla nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2009, 04:09 PM
 5. Te duam ATDHEUN tone
  Nga daku323 nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-10-2007, 08:03 PM