Receta Gatimi

Mendimet mė ikin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17

  Mendimet mė ikin

  Shtrihem tė bėj gjum por gjum nuk kam nė sy
  mendimet mė ikin larg n'pafundėsinė
  e kėsaj nate pambarim...
  pėr ēudi ato ndalojnė aty gjithnjė
  nė tė njetin vend!
  t'njetat dhimbje gėrmojnė vazhdimisht
  mendimet m' ikin larg diku n' Arbėri
  dhe ndalojnė tek varri i sime bijė...
  largojnė dheun mbi varr,
  duan me tė hjekin ca malle,
  llehtas e pėrqafojnė,
  duan nga gjumi ta zgjojnė,
  por kot!,
  trupin e ka shumė tė ftohtė,
  e marrin e shtrėngojnė mendimet e mija
  e puthin nė sy, ballė e gojė,
  mundohen qė zemra e saj tė frymoj,
  ngrihem nė kembė unė
  e mbushur trishtim,
  hap' dritaren e numėroj yjet ktė natė,
  mundohem t'i qetesoj mendimet e mija,
  lutem qė t'mė kthehen nga Arberia...
  sėrish kthehem nė shtratin tim,
  mundohem ta kaloj kėtė natė pa mbarim,
  lotėt mė shkojnė sikur njė krua,
  pse o Zot s'mė more edhe mua!?!


 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  Nė natėn e ėndėrrave tė mija,
  tė gjata qė s'kan mbarim
  ti me vjen ngadal si pranvera
  futesh nė ėndėrra pambarim!
  bashkė ne e shetisim botėn
  ngritemi ne kaltersinė qiellore
  asgje s'na ndalon qe te bredhim
  edhe ne djell e hėnė tė zbresim
  ta kepusim nga nje yll polar...
  dhe me yll te zbresim mbi male
  e ti themi botes mbarė
  se nene e bijė po ēmallen!
  kur dita e mbulon naten
  e enderrat mė marin fund
  une ngrihem nga shtrati
  kerkoj...kerkoj por s'te gjej askund
  e tėrė dita me shkon nė kėrkim
  e kerkoi yllin tim
  qe njė natė mė parė
  e pata nė pėrqafim.

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  Une dhe shiu


  Natyrė ti e ēmendur natyrė,
  Ē'janė kėta lotė qė derdhė ti sot
  rrebesh shiu papushim
  kend do e marrėsh sot n'pėrqafim.

  Pse nuk ke aspak mėshirė
  i zgjedh njerzit mė tė mirė
  nga kjo jetė ata i ndanė
  thell nė dheun tėnd i mban!

  Nga dritarja tė vėshtroj
  pse s'mė len vet tė vajtoj
  bjerti shi bashkė me mua
  qė lotė mė shkojnė si krua. 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  NATE PA GJUME


  Si engjull tė mrekullueshėm
  tė mbajta fooort nė gjirin tim,
  tė mbajta aq shtrengueshėm,
  nuk tė lėshoja deri nė agim.

  Fjija kinse por gjum nuk bėja
  ty duke t' ledhatuar,
  kenaqesha e u shkrija e tėra,
  m'dukej se bota kishte ndryshuar.

  Ndjeja ngrohtėsi shpirterore
  thellė nė shpirtin tim
  nga ti oj mrekulli hyjnore
  isha mbushė kėnaqesi e gėzim.

  Kur dita si rendom po agonte
  shikova, ty s'tė gjeta pran!
  a ka njeri tė mė kuptonte
  sa t' vrarė tani shpirtin e kam?!


 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  TE KERKOJ!!!


  Te kerkoj mbi re,
  ne pikat e vogla te shiut,
  ne rrezet e para te diellit
  ne mbremje kur hena del.

  Te kerkoj ne largesi,
  neper kopshte me lule,
  ne livadhet e gjelberuara,
  ne liqene ku uji freskon.

  Te kerkoj ne dimer,
  ateher kur bjen debor,
  ne fjollat e lehta te bores,
  e ku tjeter te kerkoj?!


 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  TĖ PRITA


  Gjat tė prita mbremė,
  thash se do vije t'mė therrisje oj nene,
  kur nata me ditėn po e ndanin kohėn,
  erdhi diē e butė dhe mė ledhatoi doren...
  u shtanga e tėra sikur reflektoi njė dritė
  ku je bija ime sa gjat tė kam pritė!?

  Oh moj nėna ime sa gjat kam udhtuar,
  vetėm qė tė vij ty met'ngushėlluar,
  sa shumė mė kėrkon ti moj nėna ime...
  nuk ndjehem e qetė dotnė prehjen time?!

  Tė pata nė shtrat aty afėr meje,
  ta lėmova flokun, tė putha nė ballė,faqe e sy,
  dorėn ta shtrengova fort sikur dikur,
  se ashtu veproja kur tė veja nė gjum,
  kur si rėndom mengjesi agoi...
  u ngrita e tera trishtime...
  nė djersė isha larė
  nga nata plot kujtime .


 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17


  Do tė vij...  Shtigjeve tė kalterta dhe stineve tė ngaterruara nga pritja...

  Nė krahet e zogjeve tė hekurt qe qokasin qiellin tim me sqepe qortimesh...  Do te vij...  Nė deget e thyera tė nates dhe agun e brisht tė premtimeve...

  Nė puhinė e veres qe perkindė etjet, ne horizontin e skuqur tė shpresave...  DO tė vij...  Nė diellin e buzve tua,nė gershetat e varur tė merzisė...

  Nė sytė e tu ,nė qiellin e thyer tė magjive...  Do te vij...  Nė nje stinė tė pa emer ,trendafileve tė brishta tė etjeve...

  Kalldremeve tė ngurta tė pikellimit...  Do tė vij...

 8. #8
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  Qyteti, mbrėmja, unė dhe ti.


  Tė bukur, tė lumtur, tė lodhur, tė zhveshur..,
  qyteti, mbrėmja, unė edhe ti.
  Aroma e pėrzierė e flokėve,
  ngjyra e syve tė tu, reflektuar nė sytė e mi.

  E kujt ėshtė kjo zemėr qė kaq shumė rreh
  mė fort se frymėmarrja dhe zėrat tanė?
  Ėshtė e jotja, e qytetit a e mbrėmjes,
  apo ndoshta e imja me tingull kėmbane?

  Nuk e di ende ku mbrėmja mbaron
  dhe ku fillon qyteti me zemrėn e tij.
  Nuk dalloj nė jam unė kur mė pėrqafon.
  a je ti qė pushon brenda syve tė mi…

 9. #9
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  Unė dhe Ti…

  Sa larg! Ndoshta gjithmonė mes nesh ka qene kjo largėsi
  dhe ndoshta fare kot na dehu ideja e marrė
  se ishim prane te dy.

  Jam larg! Nė ndjenja e mendime as unė nuk di se ku.
  Ndoshta dhe fare pranė kur ty tė kam qėndruar
  s’kam qenė aspak kėtu.

  E ku ėshtė pikėthyerja? Nė cilat labirinte ngeci ndonjė vėshtrim?
  Mes gjithe fjaleve te embla, mes tingujsh, peshperitjesh
  Nje thirrje a takim?

 10. #10
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  Ndryshe
  Ndryshe, sot gjithshka eshte ndryshe..,
  Alternuar neper jeten drite e terr,
  Tjeter eshte shikimi edhe puthja.
  Tjeter, nje mendim qe rrugen merr.

  Ndryshe…! Ti ke hyre ne zemren time.
  Nuk e di se si, nga c’porte valle
  Dhe cdo mates, busull humb kuptimin,
  Si ta dija qe do ndjeja kaq shume mall!

  Ndryshe vjen mengjesi, perkedheles,
  Tingujt ndryshe rendin si ujvare...
  E gjithe jeta si cdo dite merr rrjedhen,
  Por … asgje nuk eshte si me pare…

 11. #11
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  Trokit !!....  E ndjen se jemi larguar?

  Nuk vjen mė nė orėt qė vije!

  Por vargjet pak mė tė rralluar

  Zemrės i veshin dritė-hije ..!  Ti jo nuk e di se si unė

  Nė ēdo ēast veē ty tė kėrkoj.

  E ndjej kur ti je nė furtunė,

  Trishtimin me ty pėrjetoj…  Mė thuaj nėse si mė parė

  E ndjen se ē’mendoj unė tani!

  Dėrgomė njė tingull, njė fjalė

  Trokit dhe kur unė heshtur rri…! 12. #12
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  17
  Kur nuk te takova…  Une nuk isha, ndersa ti derdhje lot,
  Dhe lotet e qiellit binin mbi ty.
  Shpirti me thyhej, sa shume s’e them dot,
  Ne naten qe shtrihej ngadale mbi te dy.

  Mungova, isha atje ku nuk doja.
  Trishtuar, me duhej te recitoja gezim…
  Nuk shihja as yje, as henen kundroja,
  Teksa doja te rendja ku ish shpirtin tim.

  Me mire, ndoshta, qe me lot nuk te pashe,
  Me mire qe dhe ti me lot s’me pe mua.
  Ne enderr me dhimbte, me vriste, pa fjale
  Ajo largesi nga zemra qe dua.

  Ne diten qe erdhi, nje diell me shihte
  Trishtueshem, sikur te me thoshte me fal,
  Qe s’u be aq i nxehte, sa te tera t’i shkrinte
  Malet dhe rruget qe neve na ndane…

 13. #13
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  shum te bukura .!!! me pelqejne

 14. #14
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Shume te bukura dhe domethenese,faleminderit Enkelejda_24

 15. #15
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Me pelqyen shumm

  Faleminderit

 16. #16
  i/e rregjistruar 20% Maska e arditu
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Postime
  134
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  te shkelqyera

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Hello!! Tė bashkojmė mendimet & idet!
  Nga Alb-Angel nė forum Vėrejtje, Kėshilla, Pyetje Stafit
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 01-02-2014, 02:00 PM
 2. Larja e duarve liron nga mendimet negative
  Nga gjendar nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-03-2013, 10:50 PM
 3. Gjestet, ndjenjat dhe mendimet e meshkujve
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 06-03-2012, 06:51 PM
 4. Mendimet negative tė sėmurin
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 04:26 PM
 5. Truri nuk ka mė sekrete, ja kodi qė lexon mendimet
  Nga Negativ nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2009, 10:28 AM