Celularet, e ardhmja parashikohet e ashper


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Celularet, e ardhmja parashikohet e ashper

  Receta Gatimi  BlackBerry parashikon nje revolucion te vertete ne teknologjine e telefoneve celulare. Presidenti i kolosit amerikan, Mike Lazaridis ka deklaruar nga Barcelona se industria e celulareve eshte ne prag te nje ndryshimi shume te madh. Sipas tij, faza e turbullt eshte shume afer. Deklarata e papritur e Lazaridis u be ne Barcelone ku po zhvillohet “Mobile World Congress”.

  Ky panair eshte dominuar nga interesi per sistemet operative per smartphone. Risite kane qene ato te Windows Phone 7 nga Microsoft, Symbian 3 nga Nokia dhe deri tek Android 2.1 i Google e Bada i Samsung. Ne terma monetare flitet per nje “lufte” komerciale mes ekosistemeve.

  Nese kjo “lufte” do perkthehej ne gjuhen e kompjuterave, ajo mund te krahasohet me ate mes Windows, Mac Os dhe Linux. Sipas sondazhit te “Gartner”, ne vitin 2010 do shiten rreth 300 milione celulare, 100 milione me shume se viti paraardhes. Nderkohe, ne krye te renditjes aktuale vazhdon te qendroje shtepia finlandeze Nokia edhe pse ne vitin 2009, Apple dhe Rim u rriten me shpejtesi te madhe.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  fantastik ...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Google mė ashpėr kundėr piratėve
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-12-2010, 05:06 PM
 2. E ardhmja e seksit
  Nga kledii nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 12:38 PM
 3. Itali, ligj i ashper kunder klandestineve
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2009, 09:54 AM
 4. Ronaldo tek Reali, Barcelona reagon ashper
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-06-2009, 09:40 AM