Mbipesha te fėmijėt, rrezik pėr vdekje tė hershme


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e aurel
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  2,228
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  16

  Mbipesha te fėmijėt, rrezik pėr vdekje tė hershme

  Receta Gatimi
  Njė studim i shkencėtarėve suedezė nga Universitetit Umei, ka treguar se mbipesha nė moshėn fėmijėrore ėshtė e lidhur me rrezikun e dyfishtė pėr tė vdekur para moshės 55-vjeēare.
  New England Journal of Medicine shkruan se ekspertėt rekomandojnė qė mbipesha tė parandalohet qė nė moshė tė re.

  Sipas mendimit tė tyre, trendi aktual i ushqyerjes sė fėmijėve do tė shkaktojė numėr gjithnjė e mė tė madh tė fėmijėve me kilogramė tė tepėrt, qė njėherit do tė kenė prirje qė edhe nė jetėn e mėvonshme tė kenė mbipeshė.

  Si rezultat i kėsaj, do tė vjen deri te rritja e shtypjes sė gjakut dhe nivelit tė sheqerit nė gjak, dhe kėshtu do tė zvogėlohet mosha mesatare e jetėgjatėsisė.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  cfar ,,, boboooo me mir mos ta kisha par fare more aurel ,,,, jo se jam vet se vet jam king por dicka tjeter me vret

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Karakteret dhe mbipesha
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2009, 08:54 PM
 2. Shikimi i dobėt, vdekje e hershme?
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 06:58 PM
 3. Mbipesha dhe sėmundja Alzheimer
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-08-2009, 11:46 AM
 4. Mbipesha shkurton jetėn
  Nga Klevi88 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-03-2009, 02:43 PM
 5. Mbipesha shkaku i Tragjedise
  Nga ReniX nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2008, 03:27 PM