Me sa e ke pjesėtuar zemrėn time ?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  13

  Me sa e ke pjesėtuar zemrėn time ?

  Receta Gatimi

  Tani s'mund ta marrėsh me mend se tė dua mė shumė se ekuacionet lineare me dy tė panjohura. E dinė tė gjithė se pėr dashurinė tėnde jam nė gjendje tė zbėrthehemnė faktor tė thjeshtė . Atėherė , pse zemrėn tuaj e lini tė mbyllur nė kllapa? Pse s’mė lejoni qė zemrėn tuaj ta nxjerr para kllapave , por zhdukeni nė numėr negativ, nė rrėnjėn katrore dhe kėshtu vlera e dashurisė del imagjinare ?
  Vazhdimisht po bėj rrotullime rreth boshtit tėnd trigonometrik , prandaj nė emėr dhe mbiemer tė dashurisė sonė , tė lutem , mė trego emėruesin e pėrbashkėt tė dashurisė sonė, tė vuajtjeve tė mia qė dita ditės po anojnė kah infinitivi .
  Pėr ju, e tėra jam e thyer si integral , duart e mia rrin tė shtrira si katetet e
  trekėndėshit kėnddrejt.
  Eja , oj Teorema ime e Pitagorės , e mė shpėto jetėn . Ti je e ngatėruar si sistemi i Mendelievit . Eja bėhu hipotenuzė nė krahėt e mi e mos lejo qė grafikonet e dashurisė sonė tė jenė tė ndryshme .
  Po tė ma plotėsoje kėtė dashuri , atėherė do tė ndihesha nė katror dhe filli i jetės sime do tė ishte porsi kosinus i ri.
  E poqese nuk mė realizohet ėndėrra e shumėzimit tė dėshirave tė mia , atėherė vlera e dashurisė sime do tė jetė baraz me zero , zemra ime do tė plotėsohet pamėshirshėm me njėqind , me njėmijė.
  Do tė harrohemi krejtėsisht dhe jeta do tė fillojė posi sinusi i ri.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  shum e bukur !!

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Edhe pse e kom degjuar kete ma heret me te vertet e bukur

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e free souL
  Anėtarėsimi
  Mar 2010
  Vendndodhja
  h2c
  Postime
  12
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ..Tteepperr m`peelqen qekjOo`:$.
  ..

  ..shuum shuum oosht e miir edhe psee e kOm degju edhe mma heereTT.!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ne zemren time...
  Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-09-2012, 02:04 AM
 2. Si mund te kodoj IP time
  Nga peshkatari nė forum Gjuhėt e Programimit
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-06-2012, 12:48 AM
 3. Do ta jepja jeten time per...
  Nga labja nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 21-02-2012, 01:39 PM
 4. Edhe 100 per veten time
  Nga MAJDI nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 05-09-2010, 03:22 PM
 5. Shkolle part-time??
  Nga andi_pg nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-08-2010, 03:06 PM