Qytetet mė tė bukura pėr muajin e mjaltit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Qytetet mė tė bukura pėr muajin e mjaltit

  Receta Gatimi

  Nė vend tė pushimit nė oazat ekzotike apo nė det, shumė ēifte tė sapomartuara vendosin qė muajin e mjaltit ta kalojnė nė ndonjė qytet tė njohur, pasi qė duan qė momentet e pėrbashkėta t’ia kushtojnė zbulimit tė trashėgimisė kulturore, kuzhinės sė atij vendi, apo jetės sė natės.
  Nė vend tė pushimit nė oazat ekzotike apo nė det, shumė ēifte tė sapomartuara vendosin qė muajin e mjaltit ta kalojnė nė ndonjė qytet tė njohur, pasi qė duan qė momentet e pėrbashkėta t’ia kushtojnė zbulimit tė trashėgimisė kulturore, kuzhinės sė atij vendi, apo jetės sė natės. Njėra ndėr revistat mė tė specializuara dhe mė me ndikim nė kėtė fushė “Destination Weddings & Honeymoons” ka botuar listėn e vendqėndrimeve mė tė bukura evropiane pėr ēiftet e sapomartuara.

  Barcelona-metropoli i arkitekturės moderne

  Besoni se dashuria vjen nga barku dhe se udhėtimin e martesės dėshironi ta kujtoni pėr argėtimin e mrekullueshėm natėn, atėherė Barcelona ėshtė vend adekuat pėr ju. Atė qė nuk guxoni assesi ta lėshoni janė “tapasėt”, shujtat e vogla apo “kafshatat”, si karkalecat nė salcė tė hudhrave, pjesė tė oktopodit nė skarė apo pjesė tė prera hollė tė pershutės. Natyrisht, tė pėrcjella me njė gotė tė mbushur me verėn e kuqe tė njohur spanjolle.

  Disa nga “tapas” baret mė tė mira gjenden nė kuartetin Gotik, Barri Gotic, ndėrsa para darkės dhe turneut tė paharrueshėm nėpėr klubet e natės vizitėn e kėsaj pjese romantike mė sė miri ėshtė ta filloni me shėtitjen rreth katedrales mesjetare. Pėrveē ushqimit, argėtimit dhe antikitetit, Barcelona ėshtė e njohur edhe si arkitektura moderne nė tė cilėn disa nga veprat e tij mė tė rėndėsishme i ka “lėnė” Antonio Gaudi. Tė sapomartuarit kurrsesi nuk duhet qė tė anashkalojnė Guel parkun dhe katedralen kurrė ta papėrfunduar, Sagrada Familia.

  Parisi-simboli i bukurisė


  Nuk ėshtė sekret se ky qytet romantik tėrheq tė dashuruar nga tė gjitha vendet e botės. Edhe pse mund tė tingėllojė “mėrzitshėm” dhe shumė turistike, nėse vendosni qė muajin e mjaltit ta kaloni nė Paris, partnerin tuaj gjithsesi dėrgojeni nė Kullėn e Eiffelit. Shikimi nė qytet dhe nė lumin Seina me siguri se do tė mbetet nė kujtim deri nė fund tė jetės.

  Ēiftet e dashuruara gjatė vizitės nė Paris nuk guxojnė qė mos tė shėtisin nė parkun Luxembourg nė bregun e majtė tė Seinas, kopshti i parė publik i zbukuruar me njė kėshtjellė pėr nėnėn e mbretit, Maria Medicin. Duke pasur parasysh traditėn e njohur franceze tė kuzhinės, ėshtė e tepėrt tė pėrsėritet qė kėtu vijnė edhe gurmanėt mė tė mėdhenj, tė cilėt dėshirojnė tė shijojnė ushqime tė shijshme si dhe adhuruesit e verės, e cila sipas mendimit tė shumicės ėshtė mė e mirė nė botė.

  Praga-“bukuroshja e zgjuar”

  Edhe pse pėr shkak tė komunizmit ky qytet ėshtė konsideruar si “bukuroshja e fjetur” e Evropės sė mesme, Praga ėshtė “zgjuar” papritmas nė shekullin 21 dhe ėshtė i gatshėm pėr vizitorė tė ndryshėm. Pjesėt mė tė vjetra tė ruajtura tė kėtij qyteti datojnė nga shekulli 12, ndėrsa rrugėt e ngushta, kėshtjellat mesjetare dhe kishat e panumėrta ju thėrrasin pėr vizitė. A mund tė mendoni mėnyrė mė tė mirė se sa tė shėtisni nė kėtė vend tė kapur pėr dore me partnerin e zgjedhur.

  Aty ėshtė edhe ura e Karlit, nė tė cilin puthja garanton dashurinė e pėrjetshme, pastaj sheshet e mrekullueshme, kėshtjella mbretėrore dhe shtėpia e Presidentit. Pėrveē artdashėsve tė cilėt nė rrugėt e kėtij qyteti kėrkojnė gjurmėt e Kafkas apo Kischas, Pragėn e pėlqejnė edhe adhuruesit e birrės, por edhe ata tė klubeve tė shumta dhe cilėsore tė muzikės jazz.

  Edinburgh-vendi i fantazive dhe ėndėrrimeve

  Duke ditur se nė tė ka jetuar poeti skocez, Robert Burns, i njohur si pionieri i romantizmit, nuk ēudit fakti se Edinburgh, qyteti qė ėshtė nė listėn e UNESCO-s tė trashėgimisė botėrore, pėrshkruhet si vend i vėrtetė pėr ēiftet qė dėshirojnė fantazitė dhe ėndėrrimet. Pjesa mė e veēantė ėshtė ajo e qytetit tė vjetėr, rruga Royal Mile, e cila shtrihet pėrgjatė kėshtjellės sė Edinburghut, rezidenca skoceze e familjes mbretėrore britanike Palace of Holyroodhouse.

  Vetėm monumentet historike, shitoret, kafenetė, pubet dhe restorantet nė Royal Mile do tė mund t’ju argėtonin mė shumė se njė javė. Kėtu mund tė mėsoni edhe shumė pėr trashėgiminė e letėrsisė skoceze e cila qė nga tregimet e lashta dhe legjendat shtrihet deri sot. Por, fytyrėn e vėrtetė tė Edinburghut mė sė miri e tregojnė festivalet e tij, sikur festivali i Fringet i dedikuar pėr tė gjitha format e artit.

  Nuk duhet shkuar larg qendrės sė qytetit qė tė zbuloni bukuritė natyrore tė Skocisė, pasi qė kėtu ėshtė Holyrood Park, dhe nuk tė habitė e dhėna se shumica e britanikėve nė hulumtimin e zhvilluar sė fundi thanė se para vdekjes gjithqysh dėshirojnė ta vizitojnė pikėrisht Edinburghun.

  Firence-vendi i trashėgimisė kulturore italiane

  Duke pasur parasysh se kemi tė bėjmė me qytetin, qė pėrveē njėrės ndėr kuzhinat nė kualitative nė botė dhe verės shumė tė njohur, kėtu ėshtė e vendosur gjysma e trashėgimisė kulturore italiane, dėshmon se ky vend do tė zgjojė tė gjitha shqisat tuaja. Vendi i renesancės, tė dashuruarit do t’i tėrheq me rrugėt e tij romantike, sheshet dhe parqet madhėshtore tė cilėt pėr shkak tė klimės sė lagėsht ėshtė e nevojshme t’i shmangni verės. Me katedralen Duomo dhe njėrėn ndėr galeritė mė tė pasura nė botė sipas vlerave tė veprave artistike, Uffizit, Davidit tė Michelangelos dhe urės Ponte Vecchio, vizitorėt mund tė kėnaqen edhe nė mjedisin e bukur dhe jetėn e natės nėpėr klube, pube dhe koktej bare.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Dy me mungojne nga lista siper flm

 3. #3
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Nuk kam vizituar as Pragen dhe as Edinburgh, por nga te tjerat vendin e pare e meriton Barcelona per mua!

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Skam qene as une ne qytetet e permendura, por mendoj qe Barcelona dhe Parisi jane te bukura

 5. #5
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  vertet por mos harrojm se dhe Shqiperia ka shum parajsa te panjohura ose te nenvleresuara! Vende si Borsh, Vlora, Saranda, Durresi im , pa harruar veriun e shum e shum te tjere.

 6. #6
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Sigurisht qe Mėmėn Shqipėri nuk e leme pas Edhe mua me pelqen jasht mase Durresi! Ka kohe qe skam qene, dhe sic e kam pare neper TV ka ndryshuar shume dhe eshte bere edhe me i bukur se dikur... por do te kthem nje dite, dhe nje vere te tere do ta kaloj atje

 7. #7
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Edhe ja vlen me shum per sa i perket anes ekonomike: te dalesh jasht shtetit esht bukur, normale, por per pak dit ose kthehesh me xhepa bosh

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  aty t`lutna

 9. #9
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  He klitono edhe ti ato do shkosh

 10. #10
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  firence dhe barcelona me pelqen shume .......

 11. #11
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  kur eshte muaj mjalti edhe ne ferra mir do jet

 12. #12
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  kur eshte muaj mjalti edhe ne ferra mir do jet
  hahaha Athere do kthehej ne muaj mushti jo mjalti!

 13. #13
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  hahaha Athere do kthehej ne muaj mushti jo mjalti!
  hahahhahahahahahaaha

 14. #14
  i/e rregjistruar 20% Maska e DMXhea
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  150
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Paris, londer, NY

 15. #15
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  hahaha Athere do kthehej ne muaj mushti jo mjalti!
  kur je afer me ate se don ska rendesi vendi

 16. #16
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Parisi-simboli i bukurisė


  Nuk ėshtė sekret se ky qytet romantik tėrheq tė dashuruar nga tė gjitha vendet e botės. Edhe pse mund tė tingėllojė “mėrzitshėm” dhe shumė turistike, nėse vendosni qė muajin e mjaltit ta kaloni nė Paris, partnerin tuaj gjithsesi dėrgojeni nė Kullėn e Eiffelit. Shikimi nė qytet dhe nė lumin Seina me siguri se do tė mbetet nė kujtim deri nė fund tė jetės.

  Ēiftet e dashuruara gjatė vizitės nė Paris nuk guxojnė qė mos tė shėtisin nė parkun Luxembourg nė bregun e majtė tė Seinas, kopshti i parė publik i zbukuruar me njė kėshtjellė pėr nėnėn e mbretit, Maria Medicin. Duke pasur parasysh traditėn e njohur franceze tė kuzhinės, ėshtė e tepėrt tė pėrsėritet qė kėtu vijnė edhe gurmanėt mė tė mėdhenj, tė cilėt dėshirojnė tė shijojnė ushqime tė shijshme si dhe adhuruesit e verės, e cila sipas mendimit tė shumicės ėshtė mė e mirė nė botė.

  Parisi sa me pelqen...!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Muaji i Mjaltit...sa romantik jeni???
  Nga Nerti nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-05-2013, 09:19 PM
 2. 15 Qytetet me te shtrenjta ne bote
  Nga olsii nė forum Turizėm dhe Udhėtime
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-03-2012, 12:34 AM
 3. Konsumimi i mjaltit!
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-03-2012, 10:08 AM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-07-2010, 11:44 PM
 5. Top 10 Qytetet 2009
  Nga Sefedini nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-03-2009, 12:27 AM