Receta Gatimi

Truri i maces mund edhe kompjuterin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30

  Truri i maces mund edhe kompjuterin  Macja e mund kompjuterin nė tė gjitha aspektet ku bėhet fjalė pėr pėrpunimin e informacioneve.
  Kėtė e kanė zbuluar njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti i Miciganit qė kėrkon tė prodhojė njė gjeneratė tė re mikrocipesh tė bazuar nė modelin e felinėve. “Ajo qė duam tė bėjmė ėshtė tė krijojmė njė kompjuter, ashtu sic natyra bėn me trurin”, shprehet Wei Lu nė televizionin Nbc.

  Nė njė kompjuter konvencional vetėm pak elementė janė tė lidhur mes tyre. Nga ana tjetėr, njė tru punon nė paralel, duke kryer shumė operacione nė tė njėjtėn kohė. Shkencėtarėt theksojnė se truri i maces ėshtė 100 herė mė superior se superkompjuteri Dawn qė mund tė simulojė 1 miliardė neurone. Pėr tė arritur kėtė, shkencėtarėt po pėrpiqen tė zhvillojnė disa elementė tė cirkuiteve qė janė nė gjendje tė kujtohen nėse janė pėrshkuar nga rryma elektrike.

  Duke bashkuar dy cipe tė zakonshėm arrihet dicka e ngjashme me bashkimin e dy neuroneve dhe njė sinapsi. “Hapi i ardhshėm eshte bashkimi i qindra njėsive pėr tė arritur kapacitetin e njė superkompjuteri me madhėsi sa njė shishe dy litėrshe”, shprehen shkencėtarėt.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Ishalla nxjerrin ndonje CHIP super te avancuar!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-12-2012, 09:44 PM
 2. A mund ta kthej Facebookun nese me kan marr edhe emailin!
  Nga LittleHack nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-10-2012, 12:54 PM
 3. Edhe fėmijėt mund tė kenė Facebook
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-06-2012, 09:24 PM
 4. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-03-2012, 11:40 AM
 5. Misri mund tė shėrbejė edhe si ilaē
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:40 PM