Receta Gatimi

"Pleshti" Dritero Agolli


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  "Pleshti" Dritero Agolli

  Pleshti


  1.

  Pleshti
  ......me Xixellonjen
  ..................ra ne dashuri

  Pleshti
  ......xhuxh
  .........dhe i zi
  Ky emrin e kishte Plluc,
  I thoshnin edhe Pleshtuc
  I ati emrin e kishte Prreshtan
  I thoshin edhe Pleshtan

  I dashur lexues
  ..............mos qesh
  Kur emrin ne pleshta ta gjesh
  Se xhuxhat jane te vjeter
  Ndaj emri u duhet patjeter
  E shihni si Plluci i zi
  Ra brenda ne dashuri?
  Filloi me teper te ligej
  Ndaj nisi me shume te nxihej...


  2.


  I ati e shihte
  ....e behej vrer
  -Pse Pllucit shendeti s'i merr?
  Pse Pllucit koka i dhemb
  Dhe dhemja e shpon si gjemb?
  Te ligur kaq shume
  S'e mbajme mend kurre
  Ka mbetur kocke e lekure!
  C'me gjeti mua te shkretin plak
  Te vetem e kam jam bere farmak
  !


  3.

  Nje nate i foli ēėk-ēėk ne vesh:
  -O djali im plesht
  C'te dhemb
  Mos te hyri nje gjemb?
  Nuk fliste Pleshtuci thumbor
  Vec shihte nga xhami pleshtor
  Ne oborr
  E shihte nga larg
  Xixellonjen e bukur,
  Merakun ne gjoks kishte futur

  I ati prane - ne bisht
  I biri ne goje - nje gisht
  Hic!
  I ati
  Ia pati:
  -Oi, me lojti mendsh djali,
  Me gjeti gjema dhe halli
  Me fol nje fjale o bir,
  Pse vuan dhe ben sehir?
  Djali ne bisht
  Hic!
  -C'ke o biri im plesht
  Pse hesht?
  Hidhu njehere
  Te nxjerresh vrere
  Hidhu fesht
  Dhe pesht!
  Hidhu te keqen babai
  Se zura te qaj!
  Babai ka deshire te behesh gaztor
  Te behesh aktor
  Te shkosh me shiket ne shkolle
  Te ndjekesh fesht Institutin e Artit
  Se ke dhe mendje te holle
  Mendje thesar te thesarit
  Se jemi nje soj aq i vjeter
  Sa s'gjendet ne Evrope soj tjeter
  Kete e thone dhe librat
  Kuranet dhe biblat
  Mjaft ndenje ne xham
  O xhan
  Bej fesht
  Dhe pesht!  4.

  Dhe Plluci tha:
  -Baba, o baba
  Dhe foli Prreshtani:
  -T'u befte babai, o biri im plesht
  Thuaja babait ne vesht!
  Dhe Plluci u ngjall
  Si me fall:
  -Baba Prreshtan
  Shiko pak ne xham!
  Prreshtani baba kuptoi menjehere
  Dhe hop ne dere!
  Mendja i tha se Plluci i tij
  Kish rene brenda ne dashuri!
  Ndaj u zhyt ne merak
  Ndaj u mbyt ne maraz
  Ndaj u cyt me farmak
  Ah, c'qenka kjo dashuria!
  T'u sjellka verdalle shtepia!
  Te beka mornica-mornica
  Te mbushka me spica!
  Te beka vend te mos gjesh
  Edhe elefant po te jesh
  Edhe krokodil
  Ti behesh bandill!  5.

  Baba Prreshtani u ul ne bisht
  Dhe ngriti nje gisht
  Po gisht pleshtor
  Kosor:
  -Ah, ti kerkon Xixellonjen
  Ta sjell sa te hapesh pak gojen
  -Ate e dua baba
  Dhe po nuk e mora, nuk ha!
  Ajo me pelqen shume e shume!
  Sa fesht kercej neper gjume
  Dhe hidhem ne tra
  Baba, o baba!
  Dhe pleshtit bir ne faqet lotet i rane
  I ati plesht i heshtur i rrinte prane
  I ati plesht ia fshinte lotet e shkrete
  Dhe qante vete:
  -Te keqen babai,
  Mos qaj,
  Se une lotet s'i mbaj!
  Jam plak
  Dhe behem merak!
  [/b]

  ...............................................

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: "Pleshti" Dritero Agolli

  6

  Me vrap kapedan Prreshtani
  Tek jatagani
  E tundi ne ere
  Dhe hop ne dere
  U nis ne dyzet e kater shtepi
  -Im bir, i quajturi Plluc
  U nguc
  Ka rene brenda ne dashuri
  O ju dyzet e kater shtepi
  Te mblidhemi
  Te bejme kuvend
  Plluci per nuse, po mbetet, pa mend
  Nuk ha e nuk pi
  O ju dyzet e kater shtepi
  E dini c’te ben dashuria?
  Im bir po me nxjerr nga shtepia
  E dini c’te ben dashuria?
  Te kruan koken si nje milion therria!
  Te ben fesht
  Dhe pesht!
  -Tha kapedani i sojit pleshtor
  Dhe jataganin e nxori ne oborr
  Tha kapedan Prreshtani
  Dhe zjarr jatagani!…

  7

  Dhe dolen nga vrima
  Atje ne postiqe e tesha
  Treqind pleshta, treqin pleshtesha
  Dhe thane:
  -Oi me i miri i pleshave
  Do shkojme ta gjejme nusen vreshtave
  Ne mbleset pleshta, s’te leme te vuash
  Mjafton qe nusen ta duash!
  Ku gjen ajo nje djal si ti, xhuxhumak
  Qe hidhet hop dhe ne prag
  Ku gjen ajo nje burre kaq sqimatar
  Akrobat, artist kercimtar!
  Ku gjen ajo nje burre qe di te loz kaq valle
  Qe ka fituar ne tre festivale
  Qe fap e ka marre
  Tre here cmimin e pare
  -Tha pleshti baba:
  -Bah
  Im bir, po me nxjerr nga shtpia
  E dini c’te ben dashuria
  Te ngre edhe qimet perpjete
  Te ben te mbetesh, pa breke
  Te ben te futesh ne dhe
  Bre!
  Ah, dashuria pleshtore
  Kosore
  Mizore
  Dredhore
  Te pret e te grin
  Se fundi te mpin
  Te ben dhe fesht
  Te ben dhe prresht!
  -Tamam ashtu do te jete
  O kapedani Prreshtan, i madh dhe i urte
  Ti ke ngahere te drejte
  Sa neve na nxit, ne levizje koken dhe trute
  Vertet nuk e leme pa marre
  Ate Xixellonjen qe bredh neper arre
  Ajo do pranoj patjeter
  Te lidhet me sojin e vjeter
  Ne kemi te madhe kulture
  Dhe gjakun e kuq nen lekure…
  Keshtu e keshtu, i thane Prreshtanit plak
  Ne dyzet e kater shtepite, sa shkeli ne prag

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: "Pleshti" Dritero Agolli

  8
  Dhe u nisen ne vreshta
  Treqind mbleser pleshta
  Hopa, hopa
  Ne driza ne gropa!
  Hopa, hopa
  Ne hithra ne shqopa
  Ne sheshe ne vreshta
  Treqind pleshta!
  -Merrja kenges plesht
  Mos hesht!
  Te hapet kenga pleshtore
  Ne lugje bregore
  Ky eshte himni yne, ta dine
  Himni qe mburr Pleshterine
  Mbreterine madhore
  Pleshtore
  Me nje uniforme
  Me norme

  “Ne jemi pleshta
  Ne s’kemi eshtra
  Perpara!
  Ne – elastike
  Ne s’kemi frike
  Perpara!
  Per kercimtarin
  Nusen ta marrim
  Perpara!
  Nje Xixellonje
  Do behet zonje
  Perpara!
  Ne jemi mblese
  Me sy e veshe
  Perpara!
  Nje Xixellonje
  Gosti do shtroje
  Perpara!
  Jemi gastore
  Ne plot tabore
  Perpara!
  Ne s’kemi gjume
  S’e kemi pune
  Perpara!
  Ne bukur rrojme
  Me thumb, thumbojme
  Perpara!
  Ne prresht kercejme
  Dhe fresht defrejme
  Perpara!
  Kush rri ne gjume
  E shpojme shume
  Perpara!
  Kush shtron postiqe
  Ka plot rreziqe
  Perpara!
  Kush mban kolltuqe
  Ne kemi huqe
  Perpara!
  Kush dergjet shtrember
  I dalim ne enderr
  Perpara!
  Ne jemi pleshta
  Dhe s’kemi eshtra
  Perpara!
  Pergjojme naten
  Te kallim daten
  Perpara!
  O fis pleshtor
  Thumbo e korr
  Perpara!
  O soj zijosh
  Mos rri barkbosh
  Perpara!
  Sulmo cdo prag
  Jeto me gjak
  Perpara!
  Kur japim besen
  Ne therrim mbesen
  Perpara!
  Kanuni yne
  Ne gjak te hyjm
  Perpara!
  Ne per kanun
  E bejme bum
  Perpara!”……

 4. #4
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: "Pleshti" Dritero Agolli  Dritero Agolli dhe Enver Hoxha  Dritero Agolli

 5. #5
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: "Pleshti" Dritero Agolli

  9

  Dhe u takuan pleshtat
  Me Xixot ne vreshtat
  Dhe lart shkendijonin qindra shkendija
  Tek frynte puhija
  Dhe vesa nxirrte ylbere
  Te ngritur qemer-qemer
  Xixeshat me yje ne balle
  Dhe Xixot me yje ne gji
  Kendonin e hidheshin valle
  Sikur te martonin njeqind perendi
  Dhe vreshta krejt vetetinte
  E gjelber, e kalter, e bukur
  Dhe dukej sikur me krah e ngrinte
  E madhe, e madhe, nje flutur…
  Dhe drita i nxori pleshtat fare ne shesh
  Sic ishin: xhuxha, zijoshe, si lesh
  Pa bene pleshtat me vete “pesh-pesh
  Uh, sa shemtuar, c’te besh!
  Mes kesaj drite te keqe mendimet te humbin
  Dhe s’ke ku ta futesh as thumbin!
  Kjo qenka nje drite kaq e peshtire,
  Ne jemi me mire
  Se kemi perreth erresire
  Atje mendimet s’na humbin
  Se kemi ku fusim dhe thumbin!
  Ketu e paskan me lepe e peqe
  Uh, c’atmosfere e keqe!
  Po nusja jone, Xixija e mire
  Me ne do vije, atje ne erresire
  Shpetimin e saj do ta gjej
  Ne nate pleshtore me gaz do defrej!”

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: "Pleshti" Dritero Agolli

  10
  Keshtu u takuan me treqind xixo
  Dhe treqind e ca xixellonja
  Me kenge plot iso
  Se s’donin t’u dilte shpejt e shpejt boja
  Donin ta mbanin veten fisnike
  Me kenge ne goje e pa frike
  Ndaj foli me i vjetri nga pleshtat
  Ne vreshtat:
  “-Puff, Cuff!
  I biri i kapedan Prreshtanit te degjuar
  Me vajzen tuaj dje eshte dashuruar
  Ju kapedan Prreshtanin do ta njihni
  Me mire akoma kur krushqi te lidhni
  Krejt fisi yne mburret me Prreshtane
  Ai lufton me shtate jatagane
  Po njerin jatagan e mban ne dhembe
  Dhe gjashte jatagane mban ne kembe
  I biri Plluc, se shpejti del artist
  Qendron me kembe lart, po dhe ne bisht
  Ky Plluc do behet burri i Xixise
  Ne sojin zot e trim te pleshterise
  Por kapedan Prreshtani ka cifliqe
  Nje mije centimetra vend postiqe
  Jo centimetra thjesht, por krejt katrore
  Ku mund te rrojne katerqind tabore
  Ka dy milion milimetra vend mindere
  Ku pret me qindra mijera miq me vlere
  Sic jane deputete dhe ministra
  Nga shtetet fqinj te tartabikeve dhe morrave
  Por s’dua t’ju jap shume e shume shifra
  Se ruhem prej spiuneve dhe horrave
  Ju them vec kaq
  Dhe paq:
  Pardje na ardhi prifti i tartabiqeve
  Dhe mbeti i mahnitur prej cifliqeve
  Harrova, s’ishte prift, por zot kryepeshkopi
  Qe kushedi sa peshe i mbante shkopi!
  Ky me Prreshtanin piu raki te kuqe
  Se dhe kryepeshkopi i tartabikeve ka huqe
  Thumbon si kapedan Prreshtani
  Kur naten njerezit mbulon jorgani
  E dini? Kur thumojme ne njerine
  E nxjerrim nga lekur e tij rakine
  Ndaj kur njerezit i mbulon jorgani
  Fillon e del rakia nga kazani
  Kete raki e pine tartabike e morra
  Ashtu si pleshtat - vete dora!
  Keshtu kryepeshkopi ate nate
  Raki piu gjate
  Dhe kapedani erdh ne qejf prej miqve
  Premtoi te merrte fene e tartabiqeve
  Por prifti mori vete fene e pleshtit
  Dhe nata fluturoi ne qiell te qejfit
  C’t’ju flas kur erdhi kryemyftiu i morrave
  Me callmen permbi koke ngjyre morri!
  Ky trim i urte e tmerr i madh i horrave
  Ne pleshtave dhurata plot na nxori
  Ndaj para tij balet modern kercyem
  Kryemyftine e morrave defryem
  Kerceu dhe kapedan Prreshtani
  Nje valle jatagani…
  Po ju s’e njihni kapedan Prreshtane
  Qe prifti tartabik i fali jatagane
  Qe kryemyfitu i morrave i la dhe callmen
  Pastaj ne gjoks per nder i vuri palmen
  Kjo ishte biografia e Prreshtanit
  Treguam shkurt qe bukur mend ta mbanit
  Se po te doni, flasim dhe me gjate
  Por do na duheshin tri dite dhe nje nate…
  Prandaj ne erdhem ne vreshtat
  Se duam te bejme krushqi;
  Me i miri nga pleshtat
  Ka rene plluq ne dashuri
  Ka rene plluq ne dashuri e nuk ha e nuk pi
  Nga mendja s’e heq cupen tuaj
  Dhe hop vuaj!
  Ne Pllucin e kemi yllin e pleshtave
  Ne Pllucin e kemi armik te genjeshtrave
  Ky Plluci cdo nate, ate qe fle nen jorgan
  E pret me thike e jatagan
  Se ka trimeri te marre
  Kreshnik si ai s’keni pare!
  Po u fut nen jorgane
  Per nder ben hatane!
  Po u fut ne postiqe
  Ec pa hiqe, vdiqe!
  Po t’u ngjit ne kurriz
  Te shpon si murriz!
  Pale po t’u fut ne vendin e keq
  Te ben per dreq!
  S’me bie te mburrem se jam modest
  Po ju e dini c’domethene plesht!
  Degjuam se cupa juaj eshe e ndershme
  Dhe ruan zakone te hereshme
  Mjaft bukur! Zakoni per ne eshte jete
  Te tjerat pastaj vijne vete
  Kjo shkruhet atje ne Kanunin tone madhor
  Te fisit pleshtor
  Atje ne Kanunin Madhor te Kreshtave
  Te shkruar nga me i vjetri i pleshtave!
  E c’eshte nje “Kapital” i Marksit mjekrosh?
  Nje liber bosh!
  Ai “Kapital” perpara Kanunit
  Te duket si qimja e zhgunit!
  Prandaj nje gje na gezon:
  Xixia juaj zakone e kanunit te fisit e mbron
  Ne djalin e kemi krejt xhevahir
  Dhe mjaft nikoqir
  Nuk prish asnje pare pleshtore
  Ne tregjet mizore
  A, ta dini, ka dhe pak huqe:
  Pi vere te kuqe
  Po pare s’prish kurre
  Se pi nen lekure!
  Pastaj di kaq valle
  Dhe fort ka fituar ne tre festivale
  Me nder te lavdishem ka marre
  Tri here cmimin e pare
  Ndersa ne thumbimin me gjak
  Ka hak!
  E dime se cupa juaj e rritur ketu ne bregore
  Do jete e denje per vatren pleshtore
  Do jete me ngrohte diku ne postiqe, se ne vreshta
  Dhe qejf do beje se ne jemi pleshta
  Artiste te shkathet, te zgjuar
  Me titull te “Merituar”
  Dhe hidhemi, hop!
  Ta pime, pra plot, bromb!
  Ne ju nderojme nga floku ne thua
  Qekurse duam per nuse nje grua…
  Vertet ju s’jeni aq trima
  Dhe s’dini si ne, te futi ne vrima
  Po keni zakone fisnike
  Dhe pike!
  E jepni?
  E marrim
  Sa kemi beharin!…

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re:

  11
  Keshtu u tha me i vjetri i pleshtave
  Dhe hop kerceu vreshtave!
  Perr-perr-perr e perr-perr-perr fletet
  Ne gjithe kercenjte dhe deget
  Treqind xixo e treqeind xixesha degjonin
  Treqind pleshat e treqind pleshtesha pergjonin
  U ngrit e ta me i vjetri Xixo ne vreshta:
  Ju falemnderit, o pleshta!
  Me mire ju pyesni nusen se c’thote
  Se fjala ime pa fjalen e nuses do jete e kote
  I beni kapendan Prreshtnit selam
  E dime qe ka jatagan
  E dime qe ka si psita aeroporti dhe ura
  Miliona lekura
  Miliona lekura te njerezve ne bote
  Ku hidhet dhe pi raki te kuqe te forte
  Sa ka fqinjesi te mire e dime
  Fqinjesi me Tartabikerine e Morrerine
  E dime se kryemyftine e Morrave ka mik
  Dhe bash kryepeshkopin Tartabik
  Po ne zakonet tona shume i mbrojme
  Dha cupat pyesim kur martojme
  Pastaj me plaku Xixo thiri cupen sheshit
  Se donte bukur t’i pergjigjej pleshtit
  Dhe erdhi dalngadale ne shesh Xixia
  Rretuar me kurora plot shkendija
  Dhe gjithe sheshi ndriti dhe me shume
  Dhe drita u be lume

 8. #8
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re:

  12
  Dhe pleshtat me pleshteshat kur e pane
  Vesh me vesh sec tane:
  -“Cuditemi me kapedan Prreshtane!
  Nuk qenka kaq e bukur kjo Xixia
  Na paska ca gjerdane e xhingla me shkendija
  Pleshteshat tona jane me te pashme
  Xixia qenka zdape e javashme
  Pleshteshat tona, sa t’i shohesh , hidhen
  Dhe kembet si ketyre nuk u lidhen;
  Kjo s’paska turp, kjo rri e te veshtron
  Kjo kushedi sa burra dashuron
  Kjo burrat si gjerdanet i kemben
  Se do t’ia lajne kembet ne legen
  Kjo siset ika nxjerre fare jashte
  Dhe paska prapanice mjaf te tradhe
  Po vuri vithet trashamane ne postiqe
  Shko e hiqe!
  Ah, jo! Pleshteshat tona hidhen fesht
  Dhe bejne prresht!
  Ky kapedan Prreshtani s’e ka mire
  Qe merr nje imorale per te bire!
  Ne kot e mburrim fisin zdap te tyre
  C’te besh! Ne valle do kercesh po hyre”
  Dhe u degjua zeri i Xixise:
  -“Perse me thirret prej shtpise?”
  Nderkohe me i vjetri Xixo tha me urtesi
  -“Nje Plluc i pleshtave me ty ka dashuri!”
  Dhe mbleset pleshta mbajten vesh Xixine:
  -“Plluc pleshtit? S’dua t’ia shikoj shtpine
  Se une kam si yll Xixanin tim
  Qe ndodhet sot ne fluturim
  Per te provuar aeroplane e ri
  Ne lartesi
  Xixanin tim si shpirtin tim e dua
  Nje Plluc pleshtuc s’i vjen as gjer ne thua
  I thoni kapedan Prreshtanit
  Ketu s’i shkon kellefi i jataganit
  Sikur ta marre vesh Xixani im
  Do derdhet mbi ju pleshtat me terbim!-
  Mbaroi Xixia fjalet dhe ktheu krahet
  Dhe pleshtat u erdhi shume tharet…

 9. #9
  i/e rregjistruar Maska e marku
  Anėtarėsimi
  Aug 2016
  Postime
  2
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  shume e bukur.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Poezi nga Dritero Agolli
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 20-01-2017, 07:12 PM
 2. Poezi nga Dritėro Agolli
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-11-2014, 05:19 PM
 3. Dritero Agolli - Pocari -
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2010, 11:34 PM
 4. DRITERO AGOLLI
  Nga kuklla nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 03:07 PM