Receta Gatimi

100 librat qė duhen lexuar


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24

  Post 100 librat qė duhen lexuar

  100 librat qė duhen lexuar Ēfarė lexojnė mendimtarėt mė tė mėdhenj tė botės nė kohėt tona
  Revista “Foreign Policy” boton listėn e librave qė i japin formė mendimit sot  Keni nevojė pėr ide se ēfarė tė dhuroni nėse keni nė plan tė dhuroni njė pjesė diturie? Nėse doni tė jeni tė informuar aq sa janė dhe mendimtarėt mė tė mėdhenj globalė atėherė revista “Foreign Policy” ofron listėn e 100 librave qė u kanė dhėnė formė mendimeve tė liderėve botėrore. Janė romane artistike e libra shkencorė, politikė e ekonomikė tė rekomanduar nga disa prej njerėzve mė tė menēur tė planetit. Njė prej tyre ėshtė “Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan njė luftė dhe nisėn njė tjetėr” na Jonathan Fenby. Fenby ka rindėrtuar nė mėnyrė fantastike shtjellimin ditor tė debatėve tė mėdha mes aleatėve dhe sjelljen e tyre gjatė Luftės II Botėrore. Falė kėtij libri mund tė pėrftohet njė kėndvėshtrim i sfidave, hezitimeve dhe qėllimeve tė tre fuqive tė mėdha. “Kapitalizmi, socializmi dhe demokracia” nga Joseph Schumpeter. Ky ėshtė njė prej librave klasikė sepse ngre pyetje tė mėdha mbi natyrėn e rendit ekonomik dhe politik. Nė 200 vjetėt e fundit ka pasur njė pėrqendrim tė qėndrueshėm tė fokusit nė shkencat sociale, nga ekonomia politike deri tek ekonomia neo-klasike e deri tek kanalizimi i ballkanizimit disiplinor qė studim tipik i kohėve tė sotme. Kėta autorė kontradiktorė bien dakord vetėm nė njė pikė, kur adresojnė pyetje tė natyrės dhe legjimitetit tė kapitalizmit dhe demokracisė. “Njė histori koncize e ekonomisė sė botės” nga Rondo Cameron ėshtė gjithashtu njė prej librave qė sugjeron “Foreign Policy”. Ky libėr tė godet me faktin se dėshira pėr tė akumuluar pasuri dhe pėrmirėsuar rrethanat materiale mund tė jetė njė prej imperativėve mė themelore njerėzore. Ēfarė tregon kjo pėr specien tonė? Ky libėr gjithashtu flet pėr faktin se gjithė traditat fetare tė aplikuara nga njerėzit sot i kanė pasur rrėnjėt nė njė ekonomi tė hershme tregu tė zhvilluar nė njė marrėdhėnie simbiotike me kapitalizmin e hershėm.

  1. 1453 – Roger Crowly

  2. Miliarderėt aksidentalė, Ben Mezrich

  3. Pas natyrės, W.G. Sebald

  4. Pas Tamerlenit, John Darwin

  5. Epoka e jashtėzakonshme, Joshua Cooper Ramo

  6. Aleanca: Si Roosevelt, Stalin dhe Churchill fituan njė luftė dhe filluan njė tjetėr, Jonathan Fenby

  7. Profeti i Amerikės: Moisu dhe historia amerikane, Bruce Feiler

  8. Engjėj dhe epokat, Adam Gopnik

  9. Shpirtrat e kafshėve, George Akerlof dhe Robert Shiller

  10. Rėrat egjiptiane, Wilfred Thesiger

  11. Antologjia e shenjtė bahajane,

  12. Besimtarėt, Zoe Heller

  13. Rrėfenja e njė biografi, A.S.Byatt

  14. Ditarėt e zinj, Roger Casment

  15. Strategjia e oqeanit blu, Chan Kim

  16. Miliardi i fundit, Paul Collier

  17. Jeta e shkurtėr dhe e mrekullueshme e Oscar Wao, Junot Diaz

  18. Vėllezėrit Karamzov, Fyodor Dostoyevsky

  19. Kasapi dhe buloni, David Lyon

  20. Kapitalizmi, Socializmi dhe Demokracia, Jospeh Schumpeter

  21. Ccėshtja e zotit, Karen Armstrong

  22. Sfida e Afrikės, Wangari Maathai

  23. Kasetat e Clinton, Taylor Branch

  24. Pėrmbledhje poemash, John Keats

  25. Kolomba, Dacia Maraini

  26. Njė histori koncize e ekonomisė sė botės, Rondo Cameron

  27. Konstandini dhe peshkopėt, H.A.Drake

  28. Filozofia bashkėkohore kineze, Chung-Ying Cheng dhe Nicholas Bunning

  29. Kapėrcimi i ndarjes sė energjisė, Robert U.Ayres

  30. Kibernetika, Norbert Weiner

  31. Ndihmėsi i vdekur, Dambisa Moyo

  32. Banka Holandeze: 1870-1990, Lothar Gall

  32. Kockat e Dekartit, Rusell Shorto

  33. Komendia hyjnore, Dante Aligieri

  34. Ėndrra nga im atė, Barack Obama

  35. Kompania holandeze “East India”: Ngritja dhe rėnia, Femme S. Gaastra

  36. Qeverisja dinamike, Neo Boon Siong dhe Geraldine Chen

  37. Rrugė lindjeje, Fitzroy MacLean

  38. Te hash diellin, Oliver Morton

  39. Eleganca e iriqit, Muriel Barbery

  40. Perandori, Ryszard Kapuscinski

  41. Simetria e frikshme: Ngritja dhe rėnia e vlerave themeluese tė Kanadasė, Brian Lee

  42. Budallai, Christopher Moore

  43. Focat e natyrės, Vali Nasr

  44. Garibaldi dhe armiqtė e tij, Christopher Hibbert

  45. Pakti global, Nicholas Stern

  46. Strategjia e madhe e perandorisė bizantine, Edėard N. Luttwak

  47. Eksperimenti i madh, Strobe Talbott

  48. Transformimi i madh, Karl Polanyi

  49. Vdekja vjen nga kryepeshkopi, willa Cather

  50. Njė vdekje nė familje, James Agee

  51. Vdekja e zemrės, Elizabeth Bowen

  52. Shpėtimi, James Dickey

  53. Ushtarė qen, Robert Stone

  54. Gjuetari i skifterėve, John Cheever

  55. Hamleti, William Shakespeare

  56. Gjysma e Qiellit, Nicholas Kristof dhe Sheryl Wudunn

  57. Harold Macmillan, Charles Williams

  58. Historia e filozofisė kineze, Fung Yu-Lan

  59. Shoqėria e nderuar, Norman Lewis

  60. Kthimi i huliganeve, Norman Malea

  61. Shtėpia e letrave, William D. Cohan

  62. Ekonomia shtėpiake dhe historia, Mary S. Hartman

  63. Ideja e drejtėsisė, Amartya Sen

  64. Nė Ksanadu, William Darlymple

  65. Kombi novator, John Kao

  66. Keynes: Kthimi i mjeshtrit, Robert Skidelsky

  67. Ligji, legjislacioni dhe liria, Friedrich Hayek

  68. Japonia nuk ekziston, Alberto Torrs Blandina

  69. Njė jetė e deshifruar, J. Craig Venter

  70. Lordėt e Financės, Liaquat Ahamed

  71. Makro-ekonomia dhe profecitė vetėpėrmbushėse, Roger Farmer

  72. Krijuesit, Cory Doctrow

  73. Parku Mansfield, Jane Austen

  74. Gjenerali i Marksit, Tristam Hunt

  75. Nanoteknologjia ushtarake, Jurgen Altmann

  76. Mobi Dik, Herman Melville

  77. Misteri i rritjes ekonomike, Elhanan Helpman

  78. Miti i tregut racional, Justin Fox

  79. Guineja e Re: Ccfarė bėra dhe ccfarė pashė, Luigi d’Albertis

  80. Vend i ccmagjepsur, Mark Mazower

  81. Jo vetėm gjenet, Peter J. Richerson dhe Robert Boyd

  82. Njėqind vjet vetmi, Gabriel Garcia Marquez

  83. Operacioni Shylock, Philip Roth

  84. Origjina e virtytit, Matt Ridley

  85. Origjina e pasurisė, Eric Beinhocker

  86. Tė veccuarit, Malcolm Gladwell

  87. Kėtu, David Kennedy

  88. Shtigje palestineze, Raja Shehade

  89. Paradoksi i zgjedhjes, Barry Scwartz

  90. Paris 1916: Gjashtė muaj qė ndryshuan botėn, Margaret MacMillan

  91. Barazia e sekseve, Sylviane Agacinski

  92. Paqja qė i jep fund paqes, David Fromkin

  93. Fantazmat e trurit, V.S. Ramachandran dhe Sandra Blakeslee

  94. Prezza: Historia ime, John Prescott dhe Hunter Davies

  95. I burgosuri i shtetit, Zho Ziyang

  96. Kurani

  97. Njehsimi, Charles Nicholl

  98. Plotėsimi i tokės, James Belich

  99. Ngritja dhe rėnia e fuqive tė mėdha, Paul Kennedy

  100. Shkenca, e vėrteta dhe demokracia, Philip Kitcher
  TO

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Vetem 3-4 tituj mund te them qe kam kaluar mbi dor! Imagjino ēfare pune qe paskam shqiptar nuk pash

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Do shtoj edhe nje un''Skot Pec''Rruget qe rrall ndiqen..

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  NUk e kam lexuar ndonjeher por do ta kerkoj ne biblotek sepse nga titulli duket me moral

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Te kisha preferua ta lexoshe ,eshte liber psikologjik,eshte dy pjes dhe eshte shiture ne 6 miljon kopj vetem ne ShBA. shum shpejt eshte perkthy ne 20 gjuh te botes dhe ja vlen te ket cdo njeri ne shtepi,
  ne te vertet titullin ka ,,Rruga ne te cilen rralle shkohet''Scott Peck.

 6. #6
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Shume interesante keto titujt,une do sygjeroja disa te rinje,jo dhe aq te rinje por qe une i kam lexuar se fundmi

  1-Paulo Coelho Zahiri
  2-Janush Visnjevski Vetmi ne rrjet
  3-Laura Esquivel- Recetat e pasionit
  4-David Monfils- Ne endrren e engjellit
  5-Danielle Steel- Ujvara e vetmis
  6-Myrteza Mara- Dy dashuri
  7-Sherry Jones- Xhevahiri I Medines
  8-Rudina xhunga –Preja e nje martese te lodhur

  Tani kuptohet qe preferencat jane individuale,por keto jane me te vertet libra shume te bukur qe nuk duhen humbur,i kam lexuar dhe rilexuar pa u lodhur dhe me pelqyen shume

 7. #7
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  1- Alberto Moravia- Nje engjell me thote c’do dite te verteten ky eshte nje liber me tregime shume interesante
  2- Zhyhdi Morava- Burri I te dashures sime
  3- Zhyhdi Morava- Kur kalon nje grua jane te dy me te vertet libra te bukur
  4- Barbara Taylor Bradford- Nje vend ne zemren tende
  5- Francis Scott Fitzgerald- E magjishme eshte Nata

 8. #8
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Susanna Tamaro....Thuaji zemres po....

  eshte nje liber qe nuk duhet humbur,ka shprehjet me te bukura qe mund te lexoni ndonjehere....

 9. #9
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  703
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  1-Paulo Coelho Zahiri
  sa i bukur esht ky ,personazhi kryesor i keti romani esht shkrimtar ku Paulo fol per veten ne njefar menyre...

 10. #10
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga mOrtaja123 Lexo postimin
  sa i bukur esht ky ,personazhi kryesor i keti romani esht shkrimtar ku Paulo fol per veten ne njefar menyre...
  Po eshte liber shume i bukur...ne fakt deri diku ke te drejte pasi, autori ka bere nje autobiografi....por ne fakt libri i dedikohet gruas se tij...te cilen ai e krahason me Zahirin...nje kartmonedhe te rrall dhe te vecant...me emrin zahir...per kete arsye edhe libri ka marr kete emer....

  rreth librit:....Njė ditė, njė shkrimtar i famshėm zbulon se gruaja, korrespondente lufte, e ka braktisur pa lėnė gjurmė dhe pa i dhėnė asnjė shpjegim.
  Pavarėsisht suksesit qė vazhdon tė gėzojė dhe njė dashurie tė re, qė bėhet pjesė e tė pėrditshmes sė tij, mendimi i mungesės sė gruas vazhdon ta mundojė dhe i pushton mendjen derisa e hedh nė njė pėrhumbje totale.....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 100 librat e tere koherave
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-02-2011, 03:14 PM
 2. Kthen librat nė bibliotekė pas 50 vjetėsh
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 09:09 PM
 3. Mesazhet e Zotit nė librat e shenjtė
  Nga Sefedini nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-06-2009, 12:53 PM
 4. Passworde per te lexuar New York Times
  Nga ReniX nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-03-2008, 10:12 AM
 5. Librat e rinjė nė treg
  Nga Lirenti nė forum Kultura Kombėtare & Botėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2007, 12:49 AM