Borbardha


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24

  Post Borbardha

  Receta Gatimi

  B o r b a r d h a

  Na ishte njė herė njė mbret dhe njė mbretreshė, ata e donin shum njėri tjetrin. Por ishin tė zemėruar sepse nuk kishin fėmijė.
  Njė ditė tė bukur dimri mbretresha ishte ulur pran dritares sė hapur dhe qepte, kur papritur qe therur nė gjilpėr dhe tri pika gjaku ranė nė dėborė. Mbretresha ofshau:
  - O sikur tė lindja njė vashė tė bardhė si dėborė, me buzė tė kuqe sikur gjaku e flokė tė zeza sikur korbi.
  Disa muaj mė vonė ajo lindi njė vajzė. Vasha ishte e bardhė sikur dėborė, buzėt i kishte kuq si gjaku dhe flokėt e zeza si korbi. Mbretresha u gėzua shum pėr lindjen e vajzės dhe e bardhė si ajo ishte e quajtėn Borbardha. Mirpo pas pak kohe mbretresha u sėmuar dhe vdiq. Borbardha kishte nevojė pėr njė nėnė kėshtu qė mbreti u martua. Mirpo mbretresha e re kishte vetėm njė gjė pėr vehte: Tė jetė mė e bukura nė botė.
  Ajo kishte njė pasqyre magjike, tė cilėn ajo shpesh pyeste:
  - Pasqyre, pasqyre nė murė qė je, kushė ėshtė mė e bukura mbi kėtė dhe?
  - Ti mbretresh, ti je mė e bukura mbi kėtė dhe! Iu pėrgjigjej pasqyrja magjike.
  Kėshtu pasqyrja u pėrgjigjte mbretreshės sa herė qė ajo bėnte pyetje.
  Mirpo njė ditė plotsisht pasqyra u pėrgjegj:
  - Ti mbretreshė je mė e bukura mirpo Borbardha ėshtė njėmijė herė mė e bukur!
  Kur dėgjoi kėt mbretresha u hidhėrua shum dhe urdhėroi njė gjyetarė qė tė merė Borbardhėn nė pyell qė ta mbytė dhe i tha atijė:
  - Dua tė mė biesh zemrėn e saj, tė mė vėrtetosh se ke zbatua urdhėrin.
  Gjuetari e mori Borbardhėn nė pyllė dhe kur dashi ta mbysė ajo iu lut qė tia fali jetėn. Gjuetarit iu dhimb Borbardha kėshtu qė ai e lėshoi ate dhe nė vendė tė saj vrau njė dren dhe mori zemrėn e tijė qė tė i tregojė mretreshės.
  Borbardha mori rrugėn thell nė pyell, pasi i premtoi gjuetarit qė mos tė kthehet kur mė nė kėshtjellėn mbretrore.
  Ajo vrapoi deri sa u lodh, kur pa njė kasollė tė vogėl, mbrenda tė gjitha gjėrat ishin shum tė vogla.
  Tryeza ishte shtruar;
  Ajo numroi shtat pjata dhe shtat gota. Borbardha mori nga njė kafshat ushqim nga ē'do pjatė dhe njė gėrqamė lėngu nga ē'do gotė dhe pastaj ra nė shtratin mė tė madh nga shtata shtret qė ishin aty.

  Pronarė tė kasollės ishin shtat shkurtabiqa. Ata u kthyen nė shtėpi pasi kishin pėrfunduar punėn, mirpo kur hyrėn nė shtėpi u befasuan kur kuptuan se dikush kishte qenė aty.
  I pari tha:
  - Karriga ime nuk qėndron ashtu sikur se unė e kam lanė.
  I dyti :
  - Dikush paska ngrėnė nga pjata ime, e i treti tha:
  - Dikush ka pirė nga gota ime.
  Duke folur mes veti, panė Borbardhėn tė shtrier nė shtrat. Ajo ishte shum e bukur, menduan ata dhe nuk donin tė ia prishin gjumin por vetėm qėndruan aty dhe shiqonin Borbardhėn e bukur.Borbardha pasi u zgjua, iu tregoi shkurtabiqėve se pėr qfarė arsye ajo kishte ardhur aty.

  Shkurtabiqėt i than Borbardhės se ajo mund tė rijė me ta por kur shkurtabiqėt nuk jan nė shtėpi Qė mos tė e lėshojė askend mbrenda nė kasollė.

  Nė kėshtjellė mbretresha zemėrkeqe vazhdoi tė pyes pasqyrėn magjike:
  -Pasqyre, pasqyre nė murrqė je, kush ėshtė mė e bukura mbi kėtė dhe?
  E pasqyra iu pėrgjegjė:
  -Mbretreshė, ti mė e bukura je kėtu por Borbardha qė jeton nė anėn tjetėr pylli, nė kasollėn e shkurtabiqėve, ajo dhe njėmijė herė mė e bukur ėshtė!Nė kėshtjellė mbretresha zemėrkeqe vazhdoi tė pyes pasqyrėn magjike:
  -Pasqyre, pasqyre nė murrqė je, kush ėshtė mė e bukura mbi kėtė dhe?
  E pasqyra iu pėrgjegjė:
  -Mbretreshė, ti mė e bukura je kėtu por Borbardha qė jeton nė anėn tjetėr pylli, nė kasollėn e shkurtabiqėve, ajo dhe njėmijė herė mė e bukur ėshtė!
  Kur dėgjoi kėt, mretresha veshi disa rrobe tė vjetra e u bė tė dukej sikur njė plakė e keqe dhe u nis pėr nė rrugė tė gjejė Borbardhėn.
  Pas ak ajo gjeti kasollėn e shtat shkurtabiqėve. E veshur sikur plakė ajo trokiti nė e dritare, kur Borbardha u paraqit nė dritare, plaka nxori mollėn mė tė bukur nga shporta dhe i shtreu Borbardhės. Molla ishte aq tėrheqėse sa qė Borbardha nuk mundi tė rrefuzoj e mos tė e mer. Ajo kafshoi mollėn mirpo molla kishte qenė e helmuar dhe Borbardha ra e vdekur nė tokė.

  Kur skurtabiqėt erdhėn nė kasollė,gjetėn Borbardhėn tė shtrirė nė tokė. Ata menduan se ajo kishte fjetur dhe u munduan tė e zgjonin mirpo ajo ishte vdekur. Ajo ishte shumė e bukur sa qė iu dhimbsej shkurtabiqėve tė vorrosin, por nė vendė ndėrtuan njė sandek nga qelqi dhe e vendosėn ate nė pyllė qė tė mundė tė vinė e tė e vizitonin pėr ē'do ditė.

  Shkuan shum ditė, javė e muaj. Borbardha dhe mė tutje ishte shum e bukur.
  Njė ditė kaloi njė princ aty pranė dhe pa Borbardhėn. Ai qe habitur me bukurin e saj . Princi i luti shkutabiqėt qė t e lejojnė ate tė e merė Borbardhėn me veti nė kėshtjellėn e tijė. Shkurtabiqėt pranuan dhe lejuan princin tė mer Borbardhėn me vete.
  Shėrbėtorėt e princit morėn sandekun mbi shpinė dhe u nisėn nė drejtim tė kšshtjellės sė princit. Mirpo rrugės njeri nga shėrbėtorėt mori thua nė njė rrėnjė tė drurit dhe u rrėzua sė bashku me sandekun, nga shkundja Borbardhės i ra kafshata e mollės nga fyti dhe ajo hapi sytė. Princi kur pa se Borbardha u zgjua u gėzua shumė dhe e mori ate me veti nė kėshtjellė ku sė shpejti ata u martuan me njė darsėm madhėshtore.
  Mretresha zemėrkeqe kur kuptoi se Borbardha ishte gjallė u zemrua aq shumė sa qė vdiq.
  E Borbardja qe dhe mbeti mė e bukura mbi dhe.

 2. #2
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  o Majdi shume faleminderit per kete postim...vajzes sime i pelqen shume kjo perralle, cdo nate para se te flej ia tregoj perrallen...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi