Facebook reagon ndaj shqetėsimeve rreth privatėsisė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Facebook reagon ndaj shqetėsimeve rreth privatėsisė

  Receta Gatimi  Nė njė e-mail drejtuar CNN, zėdhėnėsi i Facebook Andrew Noyes u ėshtė pėrgjigjur thirrjeve tė vazhdueshme rreth shqetėsimeve mbi privatėsinė dhe politikat e privatėsisė sė kėsaj faqeje, qė pėrjetuan disa ndryshime gjatė muajit prill.
  “Gjersa mė shumė e mė shumė njerėz po shkėmbejnė material online, ėshtė e rėndėsishme qė Facebook dhe faqe tjera t’i ofrojnė atyre kontroll tė pastėr mbi informacionin qė ata dėshirojnė tė shkėmbejnė, kur dėshirojnė tė shkėmbejnė dhe me kė” shkroi ai nė e-amil. “Ne kuptojmė se mirėmbajtja e privatėsisė sė njerėzve ėshtė i rėndėsisė primare, jo vetėm pėr ta por edhe pėr eko-sistemin e internetit si tėrėsi dhe mirėpresim ide inovative nė kėtė hapėsirė”.

  Noyes bėri kėtė koment nė referencė ndaj rivalit MySpace, i cili vendosi qė gjatė kėsaj jave ta bėjė faqen e saj mė private.

  Disa njerėz kanė fshirė llogaritė e tyre nė Facebook pėr shkak tė shqetėsimeve mbi privatėsinė. Rrjeti online social, qė ka mbi 400 milion pėrdorues, lejon kontrolle tė mira mbi privatėsinė, por disa njerėz ankohen se kėto tė dhėna janė tė shumta dhe tepėr tė komplikuara.

  Nėse keni probleme me privatėsinė nė Facebook dhe dėshironi tė ndryshoni diēka atėherė, ju mund t’i pėrdorni kėto katėr vegla nė ndihmė:

  ReclaimPrivacy
  , sė fundi ka lancuar njė vegėl qė skanon tė dhėnat e privatėsisė sė profilit tuaj nė Facebook. Ai ju paralajmėron kur informatat tuaja personale janė tė hapura pėr publikun.

  SaveFace, ėshtė pa pagesė pėr instalim, dhe nė mėnyrė automatike konfiguron informacionet mbi profilin tuaj.

  Vegla tjera qė do t’ju hyjnė nė punė janė edhe TinEye dhe OpenBook, ku kjo e fundit mund t’ju frikėsojė dhe t’ju shtyjė qė tė bėni profilin tuaj privat. Vetėm klikojeni dhe shihni disa pėrditėsime publike tė statuseve, qė nė disa raste janė mjaft qesharake.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Interesante keto faqet! mjere ate qe kane profilin publik.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pyetje rreth Mesazheve Private ne Facebook
  Nga junisa nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-02-2013, 10:58 AM
 2. Facebook angazhon gazetarė pėr tė pėrhapur gėnjeshtra rreth Google
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-05-2011, 10:31 AM
 3. IE9 me opsione tė reja pėr kontroll mė tė mirė tė privatėsisė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2010, 04:28 PM
 4. Faqja mashtruese nė Facebook tėrheq rreth 40.000 viktima
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-04-2010, 09:43 PM
 5. Dhuna ndaj arbitrave, reagon Ambasada Italiane
  Nga Kliton nė forum Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 09:32 AM