Receta Gatimi

Si ndikojne femrat ne trurin e nje mashkulli


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 19 prej 19
  1. #1
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21

    Si ndikojne femrat ne trurin e nje mashkulli

    Shpesh themi qė meshkujt ‘pėr njė moment bėhen budallenj’ kur e shohin njė femėr shumė tė bukur. Duket qė tani ka edhe mbėshtetje shkencore pėr kėtė.

    Hulumtimet e reja tregojnė qė madje edhe vetėm pėrmendja e emrit tė femrės mund tė ndikojė pėrkohėsisht nė punėn e trurit tė mashkullit.

    Universiteti holandez Radboud ka kryer testet nė 90 heteroseksualė tė rinj meshkuj dhe femra. Detyra ka qenė qė tė lexojnė me zė fjalė tė shkurtra nga goja e hulumtuesve, derisa i ka xhiruar kamera. Kur u ėshtė thėnė meshkujve qė janė duke i shikuar femrat pėrmes ekraneve, do tė pasonin ndryshimet: meshkujt do ta kryenin detyrėn mė dobėt.

    Nga ana tjetėr; kur femrave u ėshtė thėnė qė meshkujt janė duke i shikuar, nuk ka pasur asnjė ndryshim. Udhėheqėsi i hulumtimit, psikologu Johan Karremans, ka konkluduar nė deklaratėn pėr Daily Mail: “Vetėm pėrmendja e femrave ishte e mjaftueshme pėr tė reduktuar aftėsitė kognitive tė meshkujve.”

    Ai ka shtuar qė tė anketuarve madje nuk ka pasur nevojė as t’u tregohet se ēfarė femre po i shikon, apo se a ka pamje atraktive apo jo.

    Hulumtuesi i njėjtė qė nė vitin 2009 ka kryer hulumtimin i cili ka konkluduar qė mashkulli i pėrballur me femrėn vuan nga ‘budallallėku’ i pėrkohshėm. Shkencėtarėt nuk kanė shpjegim pėr kėtė dukuri, e as edhe pėr dallimin e dukshėm nė mes reagimit tė femrės dhe mashkullit kur pėrmendet gjinia e kundėrt. Ekziston teoria e cila thotė kėshtu: derisa femrat pėr tė sharmuar gjininė e kundėrt mbėshteten para sė gjithash nė pamje, meshkujt mbėshteten .nė karakter, sharmė dhe inteligjencė – prandaj sjellja e tyre nė situatat e tilla pėrjeton ndryshime mė tė mėdha.

    Megjithatė, duhet theksuar qė mosha mesatare e tė anketuarve ishte 21 vjeē, ēka jep shpresė qė meshkujt me kalimin e kohės do tė sillen mė me maturi

  2. #2
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Ju lutem lexoni Guida dhe Rregullat e Forumit parase te postoni !

    Kalofsh mire.

  3. #3
    ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
    Anėtarėsimi
    May 2008
    Vendndodhja
    out of space
    Postime
    282
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    17
    Shpesh themi qė meshkujt ‘pėr njė moment bėhen budallenj’ kur e shohin njė femėr shumė tė bukur. Duket qė tani ka edhe mbėshtetje shkencore pėr kėtė.
    e lezetshme kjo, e shofim femren dhe kan vetem ate ide...

  4. #4
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Po.Pa dyshim tashme teoria dhe praktika i ka vertetur meshkujt! Gjithsesi, jane nje e keqe e domosdoshme!.

  5. #5
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Po.Pa dyshim tashme teoria dhe praktika i ka vertetur meshkujt! Gjithsesi, jane nje e keqe e domosdoshme!.
    C'te keqe te domosdoshme paske par te meshkujt ti?

  6. #6
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Kur them nje e keqe e domosdoshme..dua te them qe jane te domosdoshem pavarsisht se nuk jane te sinqert,te ndershem,te sjellshem,ect...Asnje femer nuk mund ta shikoj jeten e saj pa mashkullin..edhe pse me mire sipas meje,do te ishte te mos egzistonin..e them nga pervoja personale..asgje te pergjithshme..keshtu qe gjithsecili i sheh gjerat me syrin e vet,per mua..mashkulli eshte nje e keqe...por qe e domosdoshme...

  7. #7
    Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
    Anėtarėsimi
    Jan 2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    1,281
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Kur them nje e keqe e domosdoshme..dua te them qe jane te domosdoshem pavarsisht se nuk jane te sinqert,te ndershem,te sjellshem,ect...Asnje femer nuk mund ta shikoj jeten e saj pa mashkullin..edhe pse me mire sipas meje,do te ishte te mos egzistonin..e them nga pervoja personale..asgje te pergjithshme..keshtu qe gjithsecili i sheh gjerat me syrin e vet,per mua..mashkulli eshte nje e keqe...por qe e domosdoshme...

    nuk e paske takuar ende mashkullin e edrres suaj,se ka per tu dukur gjeja me e bukur ne bote.

  8. #8
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Pa varsisht se nuk ishte mashkulli i endrres sime..ose ai qe enderroja..prap me dukej gjeja me e bukur ne bote...sepse ne nje menyre apo ne nje tjeter..varet nga menyra se si e perjeton por dashuria ne vetvete eshte gjeja me e bukur ne kete bote....

  9. #9
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Pa varsisht se nuk ishte mashkulli i endrres sime..ose ai qe enderroja..prap me dukej gjeja me e bukur ne bote...sepse ne nje menyre apo ne nje tjeter..varet nga menyra se si e perjeton por dashuria ne vetvete eshte gjeja me e bukur ne kete bote....
    tani ti po bjen ne kundershtim me fjalet e tuja !

    Thua mashkulli eshte nje e keqe, por tani thua qe te dukej gjeja me e bukur ... si mund te jete me e keqja dhe me e bukura ne te njejtin kohe ?

  10. #10
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Nuk eshte cudi..ndodhe qe e keqja te jete dhe e bukur...Absolutisht qe nuk jam ne kundershtim me ato qe them..sepse ai ishte "droga ime"..dhe droga pa dyshim eshte e keqe..por qe ne momentin qe e pi te bene te perjtosh qiellin e 7...a me kupton cfare dua te them...?..

  11. #11
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
    tani ti po bjen ne kundershtim me fjalet e tuja !

    Thua mashkulli eshte nje e keqe, por tani thua qe te dukej gjeja me e bukur ... si mund te jete me e keqja dhe me e bukura ne te njejtin kohe ?
    Edhe un jame dakort me ty

  12. #12
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    29
    Me sa shof Erinda ti perpiqesh ta kuptosh por prap nuk po e arrin ate

  13. #13
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Kur them nje e keqe e domosdoshme..dua te them qe jane te domosdoshem pavarsisht se nuk jane te sinqert,te ndershem,te sjellshem,ect...Asnje femer nuk mund ta shikoj jeten e saj pa mashkullin..edhe pse me mire sipas meje,do te ishte te mos egzistonin..e them nga pervoja personale..asgje te pergjithshme..keshtu qe gjithsecili i sheh gjerat me syrin e vet,per mua..mashkulli eshte nje e keqe...por qe e domosdoshme...
    Nvaret nga zgjedhja jote,qe kane kane qene te "deshtuara" me sa po lexoj qe paske kaq urrejtje per meshkujt,por duhet te dish se te gjithe njerzit dhe meshkujt ashtu si dhe femrat nuk jane te njejte,pra nuk jane te gjithe njerzit njesoj,dhe per mendimin tim nuk mund te krahasosh nje njeri apo nje dashuri te vertet me drogen,pasi dashuria e mund dhe e hedh poshte varesin e droges,sado qe ke futur ne ".."(thojza),pra jane shume larg njera tjetres,drogen mund ta lesh,ka dhe kura etj etj etj,kurse nje dashuri e vertet nuk mund te lehet kollaj,dhe nuk egziston ndonje kur,pa dashuri nuk ka jete per mendimin tim,dhe dashuria natyrale eshte neprmjet dy sekseve te ndryshme,mashkull/femer dhe anasjelltas.

  14. #14
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Une absolutisht qe nuk kam urrejtje per meshkujt..sepse nuk jane te gjithe njesoj pa dyshim...dashurite e dhimbshme jane si droga...sepse te dyja vrasin po njesoj...te helmojne shpirtin...dhe pse mund te jetosh me vone...prap ajo shija e hidhur qarkullon ende ne venat e tua..gjithkush mund ka te drejte te mendoj..sepse mendimi eshte i lire...por kur behet fjale ne praktik..d.m.th te kuptosh ate qe ka vuajtur dikush duhet ta provosh....une thjesh uroj te mos e provoj ndokush..nuk eshte se kush e di cfare ka ndodhur..thjesht si shume dashuri te tjera te humbura qe degjojme c'do dite..une jam 1 me shume ne kete liste...dhe si natyre jam e fort jeta me ka mesuar te jem e till...nuk paragjyoj asnje mashkull..sepse nuk kane lidhje njeri me tjetrin..dhe pa dyshim qe jam pro dashurise natyrale..ndermjet nje mashkulli dhe nje femre..dhe gjithome do te jem..

  15. #15
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    erinda@ Jam plotesisht dakort me ty qe cdokush eshte i lire te kete mendimin e tij dhe ta thote ate,e respektoj mendimin tend,dhe jam dakort qe nje fund i nje dashurie ,te vertet eshte mese tronditese ,dhe mendoj se keto dashuri deshtojn per arsye se per njerin nga partneret nuk eshte dashuri e vertet,dhe serioze,por nga ana tjeter them se nuk eshte dicka e pa kapercyeshme,nuk po them te harrohet ose harroet lehte,se dashuria nuk harroet kurre,flas per ate dashuri te sinqert dhe te forte,por me shume e kisha ose me sakte une u bazova tek ajo fjala jote,qe e kisha nenvizuar pak me siper (Asnje femer nuk mund ta shikoj jeten e saj pa mashkullin..edhe pse me mire sipas meje,do te ishte te mos egzistonin..e them nga pervoja personale ),per ketu nuk isha dakort me ty prandaj thashe qe nuk jane te gjithe meshkujt njesoj.

  16. #16
    i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Vendndodhja
    fier shqiperi
    Postime
    639
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Shpesh themi qė meshkujt ‘pėr njė moment bėhen budallenj’ kur e shohin njė femėr shumė tė bukur. Duket qė tani ka edhe mbėshtetje shkencore pėr kėtė.

    Hulumtimet e reja tregojnė qė madje edhe vetėm pėrmendja e emrit tė femrės mund tė ndikojė pėrkohėsisht nė punėn e trurit tė mashkullit.

    Universiteti holandez Radboud ka kryer testet nė 90 heteroseksualė tė rinj meshkuj dhe femra. Detyra ka qenė qė tė lexojnė me zė fjalė tė shkurtra nga goja e hulumtuesve, derisa i ka xhiruar kamera. Kur u ėshtė thėnė meshkujve qė janė duke i shikuar femrat pėrmes ekraneve, do tė pasonin ndryshimet: meshkujt do ta kryenin detyrėn mė dobėt.

    Nga ana tjetėr; kur femrave u ėshtė thėnė qė meshkujt janė duke i shikuar, nuk ka pasur asnjė ndryshim. Udhėheqėsi i hulumtimit, psikologu Johan Karremans, ka konkluduar nė deklaratėn pėr Daily Mail: “Vetėm pėrmendja e femrave ishte e mjaftueshme pėr tė reduktuar aftėsitė kognitive tė meshkujve.”

    Ai ka shtuar qė tė anketuarve madje nuk ka pasur nevojė as t’u tregohet se ēfarė femre po i shikon, apo se a ka pamje atraktive apo jo.

    Hulumtuesi i njėjtė qė nė vitin 2009 ka kryer hulumtimin i cili ka konkluduar qė mashkulli i pėrballur me femrėn vuan nga ‘budallallėku’ i pėrkohshėm. Shkencėtarėt nuk kanė shpjegim pėr kėtė dukuri, e as edhe pėr dallimin e dukshėm nė mes reagimit tė femrės dhe mashkullit kur pėrmendet gjinia e kundėrt. Ekziston teoria e cila thotė kėshtu: derisa femrat pėr tė sharmuar gjininė e kundėrt mbėshteten para sė gjithash nė pamje, meshkujt mbėshteten .nė karakter, sharmė dhe inteligjencė – prandaj sjellja e tyre nė situatat e tilla pėrjeton ndryshime mė tė mėdha.

    Megjithatė, duhet theksuar qė mosha mesatare e tė anketuarve ishte 21 vjeē, ēka jep shpresė qė meshkujt me kalimin e kohės do tė sillen mė me maturi
    NE NGA ANeT ToNa ThEMI FEMRA KA VeTEM FLOKe SEeeEEeeE MEnD NjI M...............T DHE AI MASHKULL Qe THUA TI KU TA DI UnE QeNKA FiLMUAr Ne KAmErA NJI DrEQ e dI Se Un NUk E KUPToJ DoT PoR PeR HAjeR TuAjN. UNE PER VeTE KaM ReSpEKT PEr FEMraT .POR Ne KEt PrIZEM TERHIQEM ,SEPSe NUk KA FEMeR Qe Me HEq TuRIN MUa Dhe Qe TA DiNI NJerI Me Te MIRE NgA VEtja NuK BEJ NJEri...... Ju LuTEm MODERAToREVE TE CoJNE MeNDiMIN TONE NE VENDiN E DUHUR

  17. #17
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Ok Kliton..normale..asgje nuk eshte e pa kapercyeshme...jeta vazhdon...me ose pa ate...keshtu eshte krijuar jeta...dikush qesh e dikush qan..por thone qe pas loteve vjen gezimi..mbase vlen dhe per mua kjo fraze..nuk i dihet...

  18. #18
    Veteliresi 35% Maska e landi i
    Anėtarėsimi
    Feb 2012
    Vendndodhja
    Nuk jam......
    Postime
    1,077
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    14
    une te mbeshtes padyshim dhe uroj gjithashtu me te miren per ty
    vetem se disa gjera sa me shume te shtrydhen aq me teper nxjerrin .,duhet qe situata te vecanta ti trajtojme si te tilla pa i dramatizuar deri ne skaj

    une prap i qendroj idese se te rrjedhurit te ngjarjeve ne menyre te natyrshme e te lire pa i sforcuar ato ....do ishte gjeja e duhur
    dikush do trokase ne zemren tate te jesh e sigurt !!!!!!!

  19. #19
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga landi i Lexo postimin
    une te mbeshtes padyshim dhe uroj gjithashtu me te miren per ty
    vetem se disa gjera sa me shume te shtrydhen aq me teper nxjerrin .,duhet qe situata te vecanta ti trajtojme si te tilla pa i dramatizuar deri ne skaj

    une prap i qendroj idese se te rrjedhurit te ngjarjeve ne menyre te natyrshme e te lire pa i sforcuar ato ....do ishte gjeja e duhur
    dikush do trokase ne zemren tate te jesh e sigurt !!!!!!!
    Flm Landi je shume i sjellshem,..pa dyshim qe do trokasi..dhe mbase arrin e rrezon ate akullin e larte qe kam ngritur para meje!...dhe une gjithashtu te uroj gjithe te mirat!..

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-12-2010, 01:22 PM
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-11-2009, 10:31 AM
  3. Mashkulli i cili ka frikė nga femrat
    Nga aurel nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-09-2009, 05:47 PM
  4. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-09-2009, 07:00 PM
  5. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-08-2009, 07:00 PM