Receta Gatimi
View RSS Feed

Vitamina

Douglas Adams

Rate this Entry
Google Kujton Douglas Adams!
Douglas Noėl Adams lindi mė 11 mars 1952 nė Cambridge, Britania e Madhe; vdiq mė 11 maj 2001 nė Santa Barbara, ShBA. Ka qenė njė shkrimtar britanik dhe autori i romanit The Hitchhiker's Guide to the Galaxy.

Nėna e tij Janet Adams ishte njė infermiere nė Addenbrooke kurse babai i tij Christopher Douglas Adams ishte njė mėsues i teologjisė edhe pse nuk ishte profesioni i prerė pėr tė.Prindėrit e tij u divorcuan kur ai ishte vetėm pesė vjet,prandaj u largua me nėnėn dhe motren e tij pėr nė Brentwood. Nga viti 1959 e deri mė 1970 ndoqi shkollėn nė Brentwood,kohė kjo qė ishte mė shumė i interesuar nė shkencė se nė art.Mirėpo me anė tė njė esse-je qė e shkroi,fitoi tė drejtėn pėr tė studiuar nė Cambridge.Nė vitin 1991 u martua me Jane Belson, e nė vitin 1994 lindėn njė vajzė.Ata jetonin nė Islington,Londėr mirėpo Adams nėnshkroi njė marrėveshje me Disney pėr tė bėrė njė film mbi The Hitchhiker's Guide to the Galaxy kėshtuqe u zhvendosėn nė Santa Barbara,Kaliforni.Ai kishte njė ngushtim tė arterieve nė zemėr, e cila ėshtė e vėshtirė pėr tė zbuluar e kėshtu vdiq nė mėngjesin e 11 Majit 2001.

Veprat e tij : Dirk Gently's Holistic Detective Agency (1987), The Long Dark Tea-Time of the Soul (198, Last Chance to See (1990) dhe poashtu tre tregime pėr serinė Doctor Who. Biologu Richard Dawkins i dedikoi librin e tij "The God Delusion" e duke thėnė nė librin e tij se "Shkenca ka humbur njė mik e letėrsia ka humbur ndriēuesin". Ai ishte ateist.
Kategoritė
Internet

Komente

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL: