Dėshton iniciativa e "QuitFacebookDay.com" e cila ftoi tė gjithė pėrdoruesit e Facebook qė tė largoheshin nga rrjeti popullor social.
Vetėm 34 mijė pėrdorues i janė bashkangjitur nismės, njė shifėr shumė e ulėt kjo krahasuar me 540 milionė adresa tė hapura.

Megjithatė nga tė larguarit ka patur shfryrje te minutave tė fundit...njėri prej tyre shkruan: "Edhe pse Facebook ndihmon pėr tė takuar miqtė e vjetėr, njerėzit harrojnė tė tė thonė mirupafshim"...ndėrsa njė tjetėr ankohet se rrjeti social i ka marrė shumė orė tė ditės sė tij pa kuptuar ndaj largimi njėherė e pėrgjithmonė do ta shpėtonte nga kjo varėsi.

Por Facebook nuk ėshtė i pazėvendėsueshėm; pėrdoruesit e rrjetit social shohin dhe janė nė kėrkim tė alternativave tė tjera. Gjatė kėtyre javėve ėshtė folur shumė pėr projektin 'Diaspora', iniciativėn e katėr tė rinjve njujorkezė, tė cilėt duan tė hapin njė rrjet social tė decentralizuar, mė tė hapur dhe transparent nga ata aktualėt dhe besohet se do tė aktivizohet nė fund tė verės.