Receta Gatimi

Dallimi mes te mbuluares dhe te pambuluares si automobili privat dhe taksia


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14

  Dallimi mes te mbuluares dhe te pambuluares si automobili privat dhe taksia

  DALLIMI MES TE MBULUARES DHE TE PAMBULUARES SI AUTOMOBILI PRIVAT DHE TAKSIA


  Njė shok i imi mė tregoi rreth njė ndodhie tė ēuditshme e cila i kishte ndodhur njė besimtari.

  Ai besimtari njė ditė po shėtiste sė bashku me gruan e tij tė mbuluar nė nje park. Nė atė kohė, atij i afrohet njė njeri sė bashku me gruan e tij tė zbuluar dhe e pyet atė. “Pėrse gruaja yte ėshtė e mbuluar ? Pėrse nuk del e zbuluar sikurse gruaja ime ? E pėrse mbulimi ?

  Pėrgjigja e besimtarit ishte e shkėlqyer dhe kurajoze kur i tha atij: A e di dallimin nė mes gruas sė mbuluar dhe asaj tė pambuluar?

  Njeriu qe kishte pyetur tha: Ku pra ėshtė dallimi?


  Besimtari ia ktheu: ”Ku ėshtė dallimi nė mes TAKSISE dhe automobilit Privat?


  Burri ia ktheu: ”Dallimi ėshtė se automobili privat ėshtė i vecantė, eshte vetėm pėr njė person e jo pėr tė tjerėt.

  Besimtari shtoi: ”Po, ashtu ėshtė edhe gruaja e mbuluar me atė tė pambuluar.Tė pambuluaren e shikojnė tė gjithė njerezit, shikojnė bukuritė e saj,trupin e saj, etj… dhe ndoshta bėjnė ēmos me tė, siē ndodh shumė herė.


  Ndėrsa , gruaja e mbuluar ėshtė zonjė e ndershme dhe e posaēme vetėm pėr burrin e saj, atė nuk e shikojnė burrat e tjerė, nuk e lakmojnė tė ligėt dhe fesadēijtė, ajo nuk u shfaq fytyren dhe bukuritė e saj para syve tė imoralėve, ajo ėshtė e ruajtur me hixhabin, nderi i saj ėshtė i mbrojtur, trupi i saj ėshtė i mbrojtur, etj… Nė tė njejtėn kohė, ajo ėshtė e dashur tek bashkėshorti i saj dhe e respektuar , sepse , ai e di se ajo nuk e tradhėton, e di se ajo ėshtė e posaēme pėr tė (nė shikime) dhe ajo nuk kryen mardhėnje tė ndaluara me tė tjerėt.
  Qesharaku u turpėrua dhe i tha besimtarit: “Unė tė kėrkoj ndjesė se tė bezdisa. Kėto fjalė janė mjaftė tė rregullta dhe shembulli ėshtė i mrekullueshėm. Unė tė kėrkoj ndjesė pėr ato fjalė qė tė thashė dhe pendohem tek Allahu pėr tė kaluarėn time”.


  Gruaja e tij e pambuluar ndėrhyri e tha: “Po pasha Allahun... kėto fjalė janė tė sakta dhe shembulli ėshtė i bukur. Unė, mė parė nuk kam dėgjuar tė njejtė me kėtė shembull i cili mė pushtoi tėrė zemren time dhe unė gjitashtu pendohem tek Allahu xh.sh. pėr tė kaluarėn time.


  Bashkėshorti i saj u rikthye pėrsėri nė bisedė pėr tė plotėsuar thėnjet e tij dhe tha: “Tani unė besoj nė hixhab dhe qė nga ajo ditė gruaja ime do tė hyjė nė lulishten e bujarisė dhe do tė dalė prej shtėpisė e mbuluar me hixhabin e Islamit dhe me petkun e imanit-besimit, sepse, ndėrgjegja ime e kundėrshon qė gruan time ta shikojnė tė gjithė njerėzit.


  InshaAllah motra tė dashura e kuptuat se ēka u tha mė lartė. ALLAHU xh.sh. iu ndihmoftė juve dhe nėse se keni petkuan e Imanit (Hixhabin) Allahu iu drejtoftė nga e mbara dhe ta vėni atė.

 2. #2
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15

  Cfar zgjuarsie..............
  Me siguri ka mbaru ndonje medrese ky besimtari

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e dDiana
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Postime
  80
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  Interesantt... jo veqq qajo gruja po krejt duhet mu mlu po qka me bo... :S ka ardh ni kooh shum e keqe qe edhe me ndryshu diqka per mir ne trup e ndokund tjeter njerzit te perqeshin te marin naper goj se nuk kan pun tjeter... :S:S:S Zoti na rujt e na ndihmoft se qfar kohe ka ardh... :S:S:S

 4. #4
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15  edhe po te mbulohesh e peson ndonjehere si kjo ne foto lol ...........dhe te shkon mundimi kot se te shikojne syte lakmitare

 5. #5
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Nuk mendoj qė mbulimi e pėrcakton nderin e njė femre
  Si mund tė krahasohet femra me njė makin, krahsimi mė vulgar qė mund ti bėhet njeriut
  Nė pėrgjithėsi mbulimi = maskim, pse duhet tė maskohet njeriu
  Me kėtė histori qė ke shkruar lė tė kuptosh qė femrat qė nuk mbulohen janė tė pa moralshme
  Nuk jam dakort aspak Morali i femrės nuk varet nga perēja
  Nėse njeriu nuk kalon prova nė jet nuk mundet tė kuptohet ėshtė apo jo i ndershėm, besnik, , , etj

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Ka edhe me keq se kjo, marrim nje foto te Merilin Monro. Por eshte fjala per mbulesen fetare dhe jo tradicionale. Fetare eshte ajo qe beson njeriu se e ben per arsye madhore sic eshte ajo per Krijuesin.
  Arda

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Mendoj se kur flitet per mbulese, nuk flitet se mbron nderin por eshte nje ceshtje fetare ashtu si shkrova ne nje koment me lart. Nderin te mbrojtur e kane edhe ato qe jane pa mbulese, te kuptohemi.

  Arda

 8. #8
  AS 20% Maska e Mona
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Postime
  158
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Duke u bazuar nė atė qė keni shpjeguar mė lart prandaj dhe komentova
  Ndėrsa , gruaja e mbuluar ėshtė zonjė e ndershme dhe e posaēme vetėm pėr burrin e saj,,,,
  Gjithsesi falemindeit pėr sqarimin

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Automobili mė i vjetėr nė botė - i krijuar nė vitin 1884
  Nga Erinaa nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-08-2013, 01:49 AM
 2. Automobili qė po i ēmend yjet e Hollywoodit
  Nga vaaldr1n nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-05-2012, 11:35 AM
 3. Dallimi mes tė varfėrve dhe tė pasurve
  Nga labja nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-02-2012, 11:31 PM
 4. Dallimi mes burrave dhe grave (Video)
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-05-2011, 03:08 PM
 5. dallimi mes lodhjes dhe plogshtis
  Nga milano nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2008, 10:34 AM