Lėngjet e gazuara thyejnė kockat
TIRANE- Ekspertėt shėndetėsorė mendojnė se ekziston njė lidhje ndėrmjet konsumimit tė lėngjeve tė gazuara dhe humbjes sė qelizave kockore.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Nebraskas kanė realizuar njė studim me pjesėmarrjen e disa vajzave tė cilave u kanė dhėnė lloje tė ndryshme lėngjesh tė gazuara duke konstatuar rrezikun e zhvillimit tė osteoporozės.

Kohėve tė fundit, njerėzit mė shumė kanė dėshirė tė pinė lėngje tė gazuara sesa tė tilla qė pėrmbajnė kalcium (siē ėshtė qumėshti). Kjo gjė sjell deri te konsumimi i sasisė sė vogėl tė kalciumit me anė tė ushqimit, qė shton rrezikun e zhvillimit tė osteoporozės (sėmundje e eshtrave qė shton rrezikun pėr fraktura).
(e.n/tg/BalkanWeb)